Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Politycy przeciw przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

Zgodnie z badaniami dwie na pięć kobiet w Polsce padło ofiarą gwałtu lub innych form przemocy seksualnej.

Politycy przeciw przemocy wobec kobiet
(PAP/Rafał Guz)

PO promuje akcję _ Biała Wstążka _ - największą na świecie kampanię mająca na celu zatrzymanie agresji. Symbolem akcji jest rozdawana w Sejmie przez posłów PO biała wstążka przypinana do klap marynarek.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w piątek na konferencji prasowej, że symbol białej wstążki przypinany do klap marynarek pokazuje, że mężczyźni sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet. _ Mówimy +nie+ przemocy _ - podkreśliła. Jak dodała, trzeba szybko i zdecydowanie reagować na przypadki przemocy wobec kobiet.

_ Musimy dawać wsparcie ofiarom, aby miały odwagę stawić czoła takiej sytuacji i mówić o przestępstwach _ - oceniła Kidawa-Błońska. Elżbieta Radziszewska (PO) przekonywała, że symbol białej wstążki, to symbol męskiej walki z przemocą wobec kobiet. _ Biała wstążka oznacza, że mężczyzna jest niewinny, nie stosuje przemocy i namawia wszystkich innych mężczyzn, aby tej przemocy nie stosowali _ - zaznaczyła.

Poseł Platformy Killion Munyama zauważył, że zgodnie z badaniami dwie na pięć kobiet w Polsce padło ofiarą gwałtu lub innych form przemocy seksualnej. Jak dodał, 90 proc. ofiar przemocy, w tym przemocy seksualnej, to kobiety.

Krystyna Żytecka z Fundacji Pomocy Kobietom i Dzieciom poinformowała, że - według statystyk - w 2012 roku wzrosła liczba ofiar przemocy wobec kobiet, w tym gwałtów. _ Chcemy z tym walczyć na co dzień, ale niestety ofiary przemocy nie chcą się zgłaszać, oceniają, że nic to nie da, nikt im nie pomoże, ale wcale tak nie jest _ - przekonywała. Starszy sierżant Jarosław Dądalski, który ma kontakt z ofiarami przemocy wobec kobiet, zaapelował do kobiet, aby zgłaszały się na policję, w sytuacji, gdy takiej przemocy doświadczają.

Mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, poinformował, że w 2012 roku doszło do 30 tysięcy przypadków przemocy domowej wobec kobiet, a takich przypadków wobec mężczyzn było 4 tysiące. _ Statystyka wskazuje, że ofiarami przemocy są na ogół kobiety, w zeszłym roku odnotowaliśmy ponad 1700 przypadków zgwałceń, to poważny problem, trzeba o tym rozmawiać _ - podkreślił.

Kampania _ Biała Wstążka _ to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Akcja _ Białej Wstążki _ prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii _ 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet _, która trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Ponad tysiąc organizacji z blisko 160 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy i uświadomienie społeczeństwu, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak ograniczyć przemoc seksualną? Jak wynika z danych WHO, blisko połowa aktów przemocy seksualnej w UE dokonywana jest na dziewczętach poniżej 16. roku życia.
Pisarka broni Marszu Szmat Kobieta nigdy nie jest winna gwałtu, ale ofiary przemocy seksualnej to nie przerażone i bezwolne istotki, wymagające opieki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)