Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy komentują ustawę o izbach wytrzeźwień

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski zakwestionował między innymi propozycję użycia środków przymusu bezpośredniego wobec pacjentów izb.

Politycy komentują ustawę o izbach wytrzeźwień
(kot2626/iStockphoto)

Zakwestionowana ustawa budzi kontrowersje, problem trzeba rozwiązać. Tak zgodnie uważają politycy, komentując ustawę o izbach wytrzeźwień, którą prezydent w czwartek skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Bronisław Komorowski zakwestionował między innymi propozycję użycia środków przymusu bezpośredniego wobec pacjentów izb.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta przypominał dziś w Śniadaniu w Trójce, że nie był to jedyny powód do wątpliwości. Bronisław Komorowski otrzymał bowiem ustawę 11 stycznia, a w życie miała wejść zaledwie 6 dni później. Tymczasem konstytucja przewiduje 21 dni na rozpatrzenie ustawy przez głowę państwa. Przy takim pośpiechu w ustawie było wiele błędów, dlatego prezydent wolał sprawdzić czy jest ona zgodna z konstytucją - mówił Henryk Wujec.

Eurodeputowany SLD Wojciech Olejniczak wskazywał na to, że w wielu izbach wytrzeźwień nie ma osób na tyle wykwalifikowanych, by mogły wykonywać zlecone przez ustawodawcę czynności. Często nie pracują tam bowiem wykwalifikowani lekarze. Zdaniem SLD, ta ustawa jest niezgodna z konstytucją i łamie prawa człowieka.

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro apeluje do rządu i prezydenta o jak najszybsze rozwiązanie problemu izb wytrzeźwień dla bezpieczeństwa Polaków. Jego zdaniem, pracownicy izb powinny mieć większe uprawnienia, bo mają często do czynienia z niebezpiecznymi osobami.

Do apelu dołącza się szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, tylko rząd jest w tej sprawie odpowiedzialny. Prawo i Sprawiedliwość wstrzymało się bowiem od głosów.
Andrzej Halicki z PO uważa, że w izbach wytrzeźwień środki przymusu bezpośredniego są czasem konieczne. Najważniejsze jest jednak, by to lekarz orzekał kiedy one są potrzebne i jaki rodzaj przymusu należy zastosować.

Artur Dębski z Ruchu Palikota idzie najdalej. Jego zdaniem, izby wytrzeźwień należy zlikwidować, bo są _ bolszewickim reliktem, który uwłacza godności człowieka _. W opinii posła Dębskiego, osoby nietrzeźwe, które wymagają pomocy lub interwencji, trzeba zawozić do szpitala lub na policję.

Ustawowa luka oznacza, że od czwartku pacjenci izb wytrzeźwień nie muszą płacić za pobyt. Pracownicy izb odpowiadają, że rachunki będą im przesyłać pocztą.

Czytaj więcej w Money.pl
Policjanci bez pałek ? Jest orzeczenie Stosowanie przymusu bezpośredniego na podstawie rozporządzeń, a nie ustaw jest niezgodne z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał.
Będzie rozłam w PO? Wszystko przez podatek Jego obniżce sprzeciwia się część parlamentarzystów z regionów, pozostali czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Izby wytrzeźwień od dziś za darmo. Przez brak ustawy Dotychczasowe zapisy w ustawie o wychowaniu w trzeźwości straciły ważność. Co teraz zrobi prezydent?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)