Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policyjna kamizelka kuloodporna będzie "szyta na miarę"

0
Podziel się:

Lekka i dopasowana, bo szyta na miarę ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój.

Policyjna kamizelka kuloodporna będzie "szyta na miarę"
(Reporter)

Pracę nad zaprojektowaniem takiej kamizelki rozpoczęli naukowcy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój.

Jak powiedział szef zespołu naukowców pracujących nad projektem dr Piotr Łuka, chodzi o zaprojektowanie i wykonanie kamizelki, która będzie dopasowana do indywidualnego użytkownika, w ten sposób zapewniając mu większą ochronę. Zaletą takiej kamizelki ma być to, że policjant będzie mógł włożyć ją pod mundur lub cywilne ubranie. W ten sposób będzie ona niewidoczna dla osób postronnych.

Zapewni to skuteczną ochronę zarówno umundurowanych policjantów podczas interwencji, jak i funkcjonariuszy nieumundurowanych w czasie działań operacyjnych.

Aby uszyć taką kamizelkę, nie będzie jednak potrzebny krawiec, który zdejmie miarę i wykona wykrój. Zrobi to specjalne urządzenie zwane _ body scannerem _.

Jak wyjaśnił dr Łuka, to komputerowe urządzenie zeskanuje sylwetkę funkcjonariusza, skany zostaną zapisane i na ich podstawie dopasowany zostanie wykrój kamizelki. Potem wykroje zostaną skierowane do produkcji.

Używane teraz przez policjantów kamizelki są w kilku standardowych wymiarach: od najmniejszej poprzez średnią do największej. _ Przez to, że kamizelki pochodzą z masowej produkcji, nie zawsze są one dopasowane optymalnie do sylwetki. Nasza kamizelka będzie także lekka i funkcjonalna, nie może ona krępować ruchów. Chodzi o to, aby policjant w czasie interwencji mógł przeskoczyć w niej przez płot, pobiec za przestępcą i go obezwładnić _ - dodał dr Łuka.

Kamizelka będzie także dobrana do specyfiki rodzaju służby i wynikających z niej zagrożeń. Będzie uwzględniać te zagrożenia, z którymi policjant w codziennej służbie może się stykać najczęściej. Będą więc kamizelki chroniące go szczególnie przed ciosami noża, igły czy szpikulca, chroniące przez przestrzeleniem z broni ostrej czy uderzeniami pięścią i kopnięciem napastnika. Kamizelki mają być też odporne na ogień.

Projekt jest realizowany przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Ma się zakończyć w 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nastolatka twierdzi, że zabiła ponad 20 osób - _ Robiłam to ludziom, którzy źle postępowali i nie zasługiwali na to, by dłużej tu być _ - tłumaczyła policjantom. Wyznała, nie chce nigdy wyjść z więzienia, bo wie, że znowu zacznie zabijać.
Pijany kierowca mocno poturbował policjanta Mężczyzna miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.
Porzuciła dziecko na śmietniku. Jest areszt Śledczy postawili kobiecie zarzut usiłowania zabójstwa. Decyzją sądu kobieta została aresztowana na trzy miesiące.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)