Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gdynia
19.08.2013 11:23

Policjanci nie reagowali bo "kibice nie stwarzali zagrożenia"

Policja przyznaje, że nie wie co było przyczyną polowania na Meksykanów. Polecą głowy?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Pędziszewski)

Policja nie reagowała, bo kibice nie zachowywali się niebezpiecznie - tak późną reakcję funkcjonariuszy komentuje podinspektor Adam Gruźlewski z gdyńskiej Komendy. Chodzi o wczorajsze zajście na plaży w Gdyni. Grupa pseudokibiców zaatakowała meksykańskich żeglarzy. Podania się do dymisji komendanta miejskiego policji w Gdyni zażądali w liście otwartym liderzy okręgu gdyńsko-słupskiego Ruchu Palikota.

Jak twierdzą świadkowie, policja interweniowała niemal godzinę po zgłoszeniach. Podinspektor Gruźlewski uważa, że wcześniejsza reakcja byłaby nieuzasadniona. Policjanci przekazywali, że kibice byli bardzo głośni, ale nie robili nic, co byłoby zabronione.

_ - Nie wiadomo, co było przyczyną wczorajszych zajść w Gdyni i kto zaczął bójkę. Policja ustala okoliczności zdarzenia i przesłuchuje świadków. Pojawiały się informacje, że kibice zaatakowali marynarzy, bo jeden z Meksykanów uderzył kobietę. Tych informacji policja na razie nie potwierdza - _dodaje podinspektor Gruźlewski. Według niego, w zdarzeniu uczestniczyło 30 osób, na komendę doprowadzono około jedną trzecią z nich.

Obecnie w areszcie są dwie osoby, tożsamość pozostałych jest ustalana. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Zastępca komendanta pomorskiej policji wszczął kontrolę w gdyńskiej policji, która ma sprawdzić, czy funkcjonariusze reagowali na czas podczas niedzielnej bójki - poinformowała pomorska policja. O kontroli poinformował sierżant sztabowy Michał Sienkiewicz z biura prasowego pomorskiej policji.

Świadkowie występujący w mediach mówili, że policjanci - mimo wezwań - przyjechali na miejsce zdarzenia zbyt późno. Pojawiły się też głosy, że kibice Ruchu Chorzów, jeszcze przed bójką na plaży, zachowywali się agresywnie na ulicach miasta i nie spotkało się to z odpowiednią reakcją służb porządkowych.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni kom. Michał Rusak powiedział, że trwa postępowanie dotyczące ustalenia przebiegu bójki. _ Cały czas trwają przesłuchania świadków. Od niedzieli zatrzymane są dwie osoby ze Śląska. Decyzja o tym, czy postawione zostaną im zarzuty zapadnie dziś lub jutro _ - dodał. Przypomniał, że policja ma nagrania z kamer z monitoringu, które pomogą ustalić, kto sprowokował zajście. Trzecia osoba zatrzymana jeszcze w niedzielę, obywatel Meksyku, wróciła na statek i znajduje się pod nadzorem kapitana. _ Jest ona ciągle w dyspozycji policji _ - dodał Rusak.

W południe prezydent Gdyni Wojciech Szczurek spotka się z kapitanem _ Cuauhtemoca _ na pokładzie żaglowca. W niedzielę prezydent wydał oświadczenie w tej sprawie. _ W związku z brutalną napaścią kilkusetosobowej grupy pseudokibiców drużyny Ruchu Chorzów na gości naszego miasta - członków załogi szkolnego żaglowca Akademii Marynarki Wojennej Meksyku - Cuauhtemoc podczas ich wypoczynku na plaży w Gdyni, w niedzielę 18 sierpnia 2013 r. - wyrażam najwyższe oburzenie, sprzeciw i oczekiwanie surowego ukarania wszystkich sprawców. Tego rodzaju bandyckie zachowania budzą odrazę i zasługują na powszechne potępienie _ - napisał.

Podania się do dymisji komendanta miejskiego policji w Gdyni zażądali w liście otwartym liderzy okręgu gdyńsko-słupskiego Ruchu Palikota. _ W imieniu mieszkańców Gdyni oraz swoim własnym chcemy powiedzieć dość nieudolności służb, które powołane są do tego, by nas chronić. Mamy dość tolerowania bandytyzmu i rasizmu na naszych ulicach oraz ułomności policji i organów, które opłacane z naszych podatków zdają się być bezradne wobec aktów przemocy _ - napisali.

Doniesienie do gdyńskiej prokuratury _ w sprawie pobitych Meksykanów _ złożył Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostre słowa po bójce na plaży. Trzech kiboli zatrzymanych - _ Tego rodzaju bandyckie zachowania budzą odrazę _ - to reakcja prezydenta Gdyni na napaść na meksykańskich marynarzy.
To pewne. Kibole napadli marynarzy Zatrzymane zostały trzy osoby. jedna z nich jest obywatelem Meksyku.
Tagi: gdynia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz