Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
14.02.2010 08:00

Policjanci na tropie majątków przestępców

Polscy policjanci uczą się od kolegów z Niemiec i Holandii jak rozpoznawać majątkowe sztuczki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marlee90/iStockphoto)

Policjanci z województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego biorą udział w finansowanym przez Unię Europejską projekcie, w ramach którego podpatrują, jak ich koledzy z Niemiec i Holandii radzą sobie ze znajdowaniem ukrytych majątków przestępców.

To właśnie olsztyńska komenda wojewódzka wystąpiła do unijnego programu edukacyjnego Leonardo da Vinci z wnioskiem o sfinansowanie projektu - poinformował Dawid Stefański z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji,

_ - Ponieważ warunkiem uczestnictwa w projektach tego programu jest pozyskanie w kraju partnera, który będzie uczestniczył w jego realizacji, zaprosiliśmy kolegów z pomorskiej komendy _ - wyjaśnił Stefański.

Jak dodał, projekt finansowany jest w 100 procentach ze środków unijnych. Pierwsza jego faza, w której wzięło udział 18 policjantów z Gdańska i Olsztyna, zakończyła się w sobotę. W ramach tej części przedsięwzięcia, policjanci odbyli dwa tygodniowe staże w Niemczech i Holandii.

Podinspektor Małgorzata Gliniecka-Kubiak z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą gdańskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, która brała udział w stażu w Holandii, powiedziała, że polscy policjanci mogą tylko pozazdrościć swoim holenderskim kolegom po fachu przyjętych w ich kraju rozwiązań.

Jak poinformowała, w Holandii od 1993 roku działa Biuro Odzysku Mienia - instytucja, w której oprócz policjantów pracują prokuratorzy i funkcjonariusze urzędów skarbowych. _ Biuro pracuje równolegle z policją: gdy policjanci zajmują się karną stroną danego przestępstwa, Biuro bada jego stronę finansową _ - powiedziała podinspektor.

Gliniecka-Kubiak wyjaśniła, że - podobnie, jak w polskim systemie prawnym, holenderski system w sprawach karnych zakłada domniemanie niewinności: to policjanci muszą udowodnić winę przestępcy. _ Natomiast w prowadzonych przez Biuro śledztwach finansowych Holendrzy przyjmują domniemanie winy: to właściciel majątku musi udowodnić, że legalnie wszedł w jego posiadanie, a jeśli tego nie zrobi, majątek zostaje zarekwirowany _ - powiedziała podinspektor.

W Polsce także od kilku lat Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przymierza się do wprowadzenia podobnego do holenderskiego systemu, w tym powołanie Biura Odzysku Mienia. _ - Na razie możemy tylko pozazdrościć holenderskim organom ścigania, bo tam system działa naprawdę dobrze _ - powiedziała Gliniecka-Kubiak.
* ZOBACZ TAKŻE:*

Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz