Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Policja zabezpieczała 1634 mecze w 2012 roku

0
Podziel się

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że pomiędzy kibicami dochodzi do zaplanowanych bójek, czyli tzw. ustawek.

Policja zabezpieczała 1634 mecze w 2012 roku
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEiKlfGZ

W 2012 r. policja zabezpieczała 1634 mecze piłki nożnej. W związku z masowymi imprezami sportowymi w kraju doszło do 204 ekscesów chuligańskich, co oznacza, że było ich o 20 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2012 r.

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że pomiędzy kibicami dochodzi do zaplanowanych bójek, czyli tzw. ustawek, które, mimo związku z imprezami, odbywają się poza stadionami, najczęściej na trasach przemieszczania się kibiców.

_ - Na obiektach sportowych i wokół nich najczęściej dochodzi do wzajemnych wyzwisk, które mogą kończyć się konfrontacją siłową. W przypadku interwencji służb odpowiedzialnych za porządek agresja grup może zostać przekierowana na interweniujące osoby _ - stwierdza przygotowany przez MSW raport.

bEiKlfHb

Policjanci zwracają uwagę na to, że imprezom masowym towarzyszy przestępczość narkotykowa. _ W głównej mierze dotyczy ona tzw. narkotyków miękkich, posiadanych w niewielkich ilościach przez uczestników imprez masowych. Problem dotyczy wszystkich rodzajów imprez masowych _ - podkreślono w raporcie.

_ - Na imprezach masowych często dochodzi do używania środków pirotechnicznych, co jest kwalifikowane w polskim prawie jako przestępstwo. Ponadto uczestnicy imprez masowych, w szczególności sportowych, dopuszczają się nagminnie wykroczeń polegających na niestosowaniu się do regulaminu obiektu (imprezy masowej) i do poleceń wydawanych przez służby porządkowe oraz informacyjne _

W związku z organizacją meczów futbolowych przez cały ubiegły rok do działań zabezpieczających skierowano prawie 298 tys. policjantów. To o 48,2 proc. więcej niż w 2011. Z tego ponad 78 tys. funkcjonariuszy było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa w związku z meczami podwyższonego ryzyka.

Policjanci zabezpieczyli 3098 przejazdów na imprezy. W związku z przemieszczaniem się grup kibiców samochodami wykonano 2616 patroli zabezpieczających oraz koleją - 482. W 2012 roku policja wydała na to ponad 48 mln zł, czyli o 71,5 proc. więcej niż w 2011.

bEiKlfHh

Najwięcej spośród 873 przestępstw popełniono w trakcie meczów i przed spotkaniami - 176, po zakończeniu - 106, a w czasie przemieszczania się kibiców - 25.

W ubiegłym roku odnotowano także 4,1 tys. różnego rodzaju wykroczeń mających związek z meczami piłkarskimi. To o 796 mniej niż rok wcześniej. Do największej liczby wykroczeń doszło przed meczami - 2,3 tys., w trakcie 1,4 tys., po zakończeniu - 375 i w podczas przejazdu - 29.

W związku z zabezpieczaniem meczów piłkarskich rannych zostało 46 osób, w tym 30 policjantów. W analogicznym okresie poprzedniego roku odpowiednio: 26 i 12. Straty w mieniu wyniosły ponad 80 tys. zł z czego 26 tys. zł dotyczyło sprzętu policyjnego.

Do sądów skierowano 687 spraw. Większość z nich dotyczyła wykroczeń popełnionych w czasie meczów piłkarskich. Sądy wydały 288 prawomocnych wyroków w sprawach o przestępstwa oraz 248 wyroków w sprawach o wykroczenia. W ponad 270 przypadkach sądy orzekły zakaz wstępu na imprezę masową połączony z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w jednostce policji.

bEiKlfHi
Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja w sprawie pseudokibiców Sześciu pseudokibiców Widzewa Łódź zatrzymanych po starciu z policją na dworcu PKP w Katowicach zostało aresztowanych.
KGP zleciła kontrolę w komendzie w Gdańsku Kontrola ma związek z bójką kibiców Ruchu Chorzów i obywateli Meksyku, do której doszło wczoraj na gdyńskiej plaży.
Udawali Miami Vice. Trafili do... Fałszywy Crockett i Tubbs przeszukali ofiary i ich bagaż, po czym uciekli z należącymi do nich rzeczami.
bEiKlfHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)