Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja wezwała Assange'a na komisariat

0
Podziel się:

Założyciel WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do Szwecji.

Policja wezwała Assange'a na komisariat
(New Media Days/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Brytyjska policja wezwała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a do osobistego stawienia się na komisariacie. Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa seksualne.

W komunikacie policja poinformowała, że przekazanie wniosku ekstradycyjnego to _ standardowa procedura w takich sprawach i pierwszy krok w procesie ekstradycji _.

W połowie czerwca brytyjski Sąd Najwyższy odrzucił prośbę Assange'a o ponowne rozpatrzenie odwołania od decyzji o wydaniu go Szwecji i wyznaczył 28 czerwca jako pierwszy dzień, w którym Australijczyk może być przekazany władzom tego kraju.

Scotland Yard oświadczył, że Assange'a zawiadomiono o obowiązku _ stawienia się na komisariacie w wyznaczonym terminie _. Według źródeł agencji Press Association Assange został wezwany na godzinę 11.30 (czasu lokalnego) w piątek do komisariatu w dzielnicy Belgravia, w środkowej części Londynu.

Scotland Yard podkreślił też, że założyciel WikiLeaks, który 19 czerwca schronił się w ambasadzie Ekwadoru, gdzie poprosił o azyl, złamał warunki zwolnienia warunkowego. _ Niestawienie się na wezwanie będzie kolejnym naruszeniem upoważniającym do aresztowania (Assange'a) _ - zwrócono uwagę.

Przez 18 miesięcy Assange prowadził batalię z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości w celu uniknięcia ekstradycji do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa na tle seksualnym i poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości.

Australijczyk obawia się, że w przypadku wydania go Szwedom może następnie trafić w ręce Amerykanów. Tam - jak przypuszcza - może zostać postawiony przed sądem, podobnie jak żołnierz armii USA Bradley Manning, odpowiadający przed wojskowym trybunałem za przekazanie WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Assange zaprzecza oskarżeniom szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości i podkreśla, że do seksu doszło za obopólną zgodą, a zarzuty mają podłoże polityczne.

Władze Ekwadoru rozważają w dalszym ciągu wniosek założyciela WikiLeaks. W poniedziałek było to tematem spotkania prezydenta tego kraju Rafaela Correi i ambasador w Wielkiej Brytanii Any Alban.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)