Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja w Turcji. Wymieniono setki funkcjonariuszy

0
Podziel się:

Funkcjonariusze pracowali w jednostkach specjalizujących się w wywiadzie kryminalnym oraz w walce z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, przestępstwami finansowymi, internetowymi i przemytem.

Policja w Turcji. Wymieniono setki funkcjonariuszy
(AP/FOTOLINK/East News)

Aż 350 ankarskich policjantów zwolniono ze służby na mocy rządowego dekretu, ogłoszonego dziś o północy - informuje BBC za tureckimi mediami, które łączą to wydarzenie z policyjnym śledztwem w sprawie korupcji w kręgach władzy.

W miejsce zwolnionych powołano już 250 innych funkcjonariuszy, w większości pochodzących spoza stolicy Turcji. Według dziennika _ Hurriyet _, powołującego się na prywatną agencję prasową Dogan, 350 zwolnionych policjantów pracowało w jednostkach specjalizujących się w wywiadzie kryminalnym oraz w walce z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, przestępstwami finansowymi, internetowymi i przemytem.

Około 80 osób z grupy zwolnionych to komisarze, pozostali to funkcjonariusze niższych stopni. _ Hurriyet _ pisze również, że po nocnej czystce w stołecznej policji ok. 600 policjantów przeniesiono na inne stanowiska.

Media tureckie i zagraniczne komentują ostatnie zmiany w policji jako odwet ze strony premiera Recepa Tayyipa Erdogana za wszczęcie śledztwa w sprawie korupcji w kręgach rządowych. Erdogan oskarżył policję i wymiar sprawiedliwości o zawiązanie _ brudnego spisku _ przeciw jego rządowi.

Na skutek policyjnego dochodzenia zatrzymano kilkadziesiąt osób, w tym synów trzech ministrów, konieczna była też rekonstrukcja rządu i wymiana 10 ministrów. Skandal korupcyjny, związany m.in. z przetargami w budownictwie, wyszedł na jaw w połowie grudnia, na kilka miesięcy przed wyborami lokalnymi uważanymi za test dla szefa rządu i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Czytaj więcej w Money.pl
Odpowiedzą za zamach stanu. Ruszył proces Przed sądem w Ankarze stanęli wysocy rangą tureccy wojskowi. Doprowadzili oni do dymisji proislamskiego premiera Necmettina Erbakana. Prokuratura domaga się dla nich dożywocia.
Turecki premier się ugiął. Rezygnuje z... Plany te, wspierane przez premiera, wywołały pod koniec maja wielkie protesty, które przerodziły się w wystąpienia antyrządowe w całym kraju.
Protesty w Turcji. Policja znowu używa siły Turecka policja użyła armatek wodnych, by rozproszyć kolejny wielotysięczny protest przeciwko rządowi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)