Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
powódź 2010
24.05.2010 13:22

Policja: W powodzi zginęło 14 osób

Funkcjonariusze apelują, by mieszkańcy zagrożonych terenów nie zwlekali z ewakuacją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Funkcjonariusze apelują, by mieszkańcy zagrożonych terenów nie zwlekali z ewakuacją, przestrzegają też przed obserwowaniem wezbranej wody z wałów przeciwpowodziowych.

_ - Mamy w tej chwili informacje o 14 osobach, które zginęły w całym kraju w wyniku powodzi _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, bardzo często ludzie lekceważą niebezpieczeństwo i np. wchodzą na wały przeciwpowodziowe, by obserwować wezbraną rzekę. _ - To bardzo niebezpieczne. Tak naprawdę nie wiadomo, gdzie wał może zostać przerwany. Oczywiście nie musi, ale zawsze istnieje takie ryzyko _ - podkreślił rzecznik.

Innym problem - zaznaczają policjanci - jest niechęć do ewakuacji wśród mieszkańców terenów zagrożonych zalaniem. _ Zazwyczaj jest tak, że zwlekają do ostatniej chwili, bojąc się m.in. o dobytek. A wezbrana woda jest przecież bardzo niebezpieczna _ - podkreślił Sokołowski.

Dodał, że jeśli do domu przychodzą policjanci lub strażacy z informacją o ewakuacji, oznacza to, że sytuacja jest bardzo poważna. Nie narażajmy swojego zdrowia, a nawet życia - podkreślił.

O tym, jak wielkie jest ryzyko, świadczy choćby fakt, że po przerwaniu wału w Świniarach wiele osób, w tym dzieci, musiały ewakuować śmigłowce.

_ - Mogę zapewnić, że robimy wszystko, by uchronić pozostawione mienie _ - podkreślił rzecznik. Przypomniał, że na obszarach zalanych jest więcej patroli policyjnych, które w dzień i w nocy kontrolują teren. W akcję włączane są też śmigłowce z kamerami termowizyjnymi - jak dotąd jednak nie odnotowano żadnych przypadków szabrownictwa.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz