Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja w Polsce. Prezydent przekonany o profesjonalizmie mundurowych

0
Podziel się:

Prezydent podkreślił, że w Polsce żyje się coraz lepiej i coraz bezpieczniej, także pod względem jakości funkcjonowania policji.

Policja w Polsce. Prezydent przekonany o profesjonalizmie mundurowych
(Piotr Kamionka/REPORTER)

- _ Zmienia się stosunek do policji, cieszy się ona coraz większym szacunkiem i przekonaniem o profesjonalizmie _ - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze z okazji 95. rocznicy powstania tej formacji.

Prezydent wręczył nominacje generalskie czterem oficerom policji. Na stopień inspektora generalnego policji awansowany został komendant główny nadinsp. Marek Działoszyński; na stopień nadinspektora: świętokrzyski komendant wojewódzki insp. Jarosław Szymczyk, dolnośląski komendant wojewódzki insp. Wojciech Ołdyński i łódzki komendant wojewódzki insp. Dariusz Banachowicz.

Prezydent podkreślił, że w Polsce żyje się coraz lepiej i coraz bezpieczniej, także pod względem jakości funkcjonowania policji. _ Zmienia się stosunek do policji, jest coraz większe przekonanie o profesjonalizmie i szacunku, autorytecie i nowoczesności funkcjonowania _ - mówił prezydent podczas uroczystości. Dodał, że policja jest gwarantem bezpieczeństwa obywateli.

Trzej awansowani na pierwszy stopień generalski w policji - nadinspektora - otrzymali szable od szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, a komendant główny - pamiątkową paterę.

W tym roku główne obchody święta policji odbędą się w sobotę na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego, a nowo przyjęci do służby policjanci złożą ślubowanie. Przewidziane jest wystąpienie komendanta głównego policji.

Marek Działoszyński urodził się 19 czerwca 1962 r. w Trzebiatowie. W policji służy od 29 lat, na stopień nadinspektora mianowany został w listopadzie 2011 r. Na stanowisko komendanta głównego policji powołany został w styczniu 2012 r. Jest doktorem nauk prawnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Spraw Wewnętrznych w Szczytnie. W trakcie służby odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Srebrną i Złotą Odznaką _ Zasłużony Policjant _ oraz Brązowym i Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Jarosław Szymczyk urodził się 21 marca 1970 r. w Katowicach. W policji służy od 24 lat, na stopień inspektora mianowany w lipcu 2011 r. Na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach powołany został w lutym 2012 r. Jest absolwentem WSPol w Szczytnie oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie służby odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką _ Zasłużony Policjant _.

Dariusz Banachowicz urodził się 6 maja 1962 r. w Łodzi. W policji służy od 31 lat, na stopień inspektora mianowany w listopadzie 2011 r. Na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi powołany w lutym 2012 r. Jest absolwentem WSPol w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W trakcie służby odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką _ Zasłużony Policjant _.

Wojciech Ołdyński urodził się 6 stycznia 1967 r. w Węgorzewie. W policji służy od 23 lat, na stopień inspektora mianowany w lipcu 2009 r. Na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu powołany w marcu 2013 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie służby odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązową i Złotą Odznaką _ Zasłużony Policjant _.

95 lat temu - 24 lipca 1919 roku - Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Policja jest największą formacją mundurową w kraju. Służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja chce minikamer. Tak chce się chronić... Policjanci doszli do wniosku, że jeżeli są nagrywani przez obywateli, to powinni dysponować własnym materiałem.
Rząd wyda na ten projekt aż miliard złotych _ To pierwszy od 25 lat, historyczny program odnowy bazy lokalowej polskiej policji _ - uważa Sienkiewicz.
Seremet piętnuje "nieludzkie" praktyki policji Śledztwa w sprawach nieludzkiego lub poniżającego traktowania, w których sprawcami mogą być policjanci, podlegać powinny szczególnie wnikliwemu wewnętrznemu nadzorowi - wskazał prokurator generalny.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)