Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policja w Polsce. Donald Tusk zdecydowanie: macie wsparcie państwa

0
Podziel się:

Potrzebujecie wsparcia tych, którzy rozumieją, jak trudna, wymagająca jest wasza służba dla ojczyzny>/i> - powiedział premier wziął udział w głównych uroczystościach 95. rocznicy powołania policji.

Donald Tusk
Donald Tusk (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

- _ Policja może liczyć na wsparcie władz także wtedy, gdy twardo broni prawa _ - powiedział premier Donald Tusk, który wziął dzisiaj udział w obchodach 95-lecia policji. Komendant główny gen. insp. Marek Działoszyński podkreślił, że poprawia się stan bezpieczeństwa, a policja jest dobrze oceniana.

_ - Także poza tym świętem potrzebujecie wsparcia tych, którzy rozumieją, jak trudna, wymagająca jest wasza służba dla ojczyzny i obywateli _ - powiedział premier, który na pl. Piłsudskiego w Warszawie wziął udział w głównych uroczystościach 95. rocznicy powołania policji.

_ - Minęły dawno czasy, kiedy policja kojarzyła się niektórym obywatelom z przemocą. Dzisiaj to skojarzenie jest dokładnie odwrotne. Dla przygniatającej większości Polaków słowo policja jest synonimem słowa bezpieczeństwo _ - powiedział premier.

_ - Niezależnie od sytuacji, w jakiej się czasami musicie znaleźć, niezależnie od środków i narzędzi, jakich musicie czasami użyć, władza publiczna, państwo polskie będzie po waszej stronie _ - zadeklarował premier. _ - A ci przestępcy, ci, którzy narażają prawo, godzą w bezpieczeństwo obywateli, a często także w bezpieczeństwo tych, którzy noszą mundur, muszą wiedzieć, że nie pozostaną bezkarni. Muszą wiedzieć, że kiedy będzie trzeba, policja użyje środków, łącznie z bronią, kiedy nie ma innego wyjścia _ - dodał szef rządu. Zaznaczył, że każdy taki przypadek jest badany.

_ - Jestem pełen uznania dla waszego profesjonalizmu i powściągliwości w takich sytuacjach, które wymagają działań drastycznych _ - zapewnił.

_ - W tych, na szczęście nielicznych, sytuacjach będziemy was wspierać, nawet jeżeli nie wszyscy dziś rozumieją, że zadaniem policjanta jest ochrona życia i zdrowia obywateli, ich majątku i bezpieczeństwa państwa, niezależnie od kosztów, jakie policjant musi ponieść _ - dodał.

Wyraził wdzięczność funkcjonariuszom, _ którzy nie wahają się zaryzykować własnym zdrowiem i życiem, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo naszego państwa _. Zwrócił uwagę, że społeczne zaufanie do policji rośnie, chociaż policjanci biorą udział w akcjach, _ które mogą być kontrowersyjne _.

Dziękował policjantom zaangażowanym w zwalczanie przemocy w rodzinie. _ To trudne i niewdzięczne zadanie, wymagające profesjonalizmu, odwagi cywilnej i także stosownej delikatności _ - mówił premier.

Policja solą i kręgosłupem państwa

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zwrócił się do policjantek i policjantów słowami: _ Jesteście solą tego państwa i jego kręgosłupem _.

_ - Choć policja może pochwalić się wieloma sukcesami w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości, doskonale wiemy, ile wyzwań stoi przed naszą formacją _ - powiedział generalny inspektor Marek Działoszyński. Zaznaczył, że dwie trzecie Polaków dobrze ocenia policję, a prawie 90 proc. czuje się bezpiecznie tam, gdzie mieszka. _ Ten rekordowo wysoki wynik poczucia bezpieczeństwa, najlepszy od 1987 r., ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości i wzrostem naszej skuteczności _ - mówił.

Nawiązał do niedawnych wydarzeń z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie policjanci postrzelili agresywnego mężczyznę. _ - Swoim zachowaniem stanowił on bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia policjantów oraz osób postronnych. Bezpieczeństwo osobiste policjanta, który jest reprezentantem prawa i praworządności, oraz bezpieczeństwo obywateli są w naszych działaniach wartością najważniejszą. Będziemy je chronić w każdej sytuacji, zgodnie z zasadami i policyjnymi procedurami _ - mówił Działoszyński.

Zaznaczył, że zmalała liczba wypadków drogowych oraz zabitych w nich i rannych, do czego przyczynia się 15 tys. przeprowadzanych codziennie kontroli na drogach.

Przywołał słowa ostatniego komendanta głównego policji 20-lecia międzywojennego nadinsp. Józefa Kordiana-Zamorskiego o etosie policyjnej służby i wynikających z niej zobowiązaniach: _ Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie _ - cytował Działoszyński. Podkreślił, że te wartości są wzorem także dla współczesnych policjantów.

Nawiązał do rocznic przełomu ustrojowego i wstąpienia do UE. _ Przed 25 laty, w wyniku przeprowadzonych w sposób pokojowy przemian społeczno-ekonomicznych, Polska wróciła do rodziny demokratycznych, europejskich krajów. Nasza formacja szybko i sprawnie wpisała się w ten proces przemian, stała się ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa publicznego w Polsce _ - powiedział Działoszyński. Dodał, że dzięki wstąpieniu Polski do UE policja skorzystała z finansowania szkoleń i programów badawczo-rozwojowych.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza nowo przyjęci do służby funkcjonariusze złożyli ślubowanie. Odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wręczono wyróżnienia laureatom konkursu _ Policjant, który mi pomógł _. To plebiscyt organizowany przez Niebieską Linię, w którym nagrody otrzymują funkcjonariusze szczególnie zaangażowani w ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową.

Obchody 95-lecia policji rozpoczęła msza w intencji policji pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka; w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego wręczono medale _ Za zasługi dla Policji _ oraz awanse.

24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Służy w niej obecnie ok. 100 tys. funkcjonariuszy, wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd wyda na ten projekt aż miliard złotych _ To pierwszy od 25 lat, historyczny program odnowy bazy lokalowej polskiej policji _ - uważa Sienkiewicz.
Stanowisko rządu ws. katastrofy Boeinga 280 pasażerów i 15 osób z załogi było na pokładzie Boeinga 777, który rozbił się w pobliżu granicy z Rosją.
Polacy przestali ufać ministrowi Sikorskiemu W badaniu CBOS sprzed miesiąca zaufanie do Sikorskiego deklarowało 50 proc. badanych, co dawało szefowi MSZ drugie miejsce w rankingu, za prezydentem, ale przed premierem. Dziś ufa mu 35 proc. badanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)