Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja w Chinach. Były komendant przyznaje się do dezercji

0
Podziel się:

Proces Wanga Lijuna - byłego szefa policji w Chongqingu związanego ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia - zakończył się.

Policja w Chinach. Były komendant przyznaje się do dezercji
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)
bELaWMaJ

Proces Wanga Lijuna - byłego szefa policji w Chongqingu związanego ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia - zakończył się. Oskarżony przyznał się do dezercji i nie zakwestionował innych zarzutów - oświadczył rzecznik sądu w Chengdu.

Proces trwał zaledwie dwa dni. Reuters pisze, że wyrok spodziewany jest w ciągu dni 10 i dodaje, że zarzuty, które postawiono oskarżonemu pociągają za sobą kary od długoletniego więzienia po dożywocie, a nawet karę śmierci.

Wang Lijun - były komendant policji w Chongqingu na południowym zachodzie kraju - odpowiadał za zatajenie informacji o zabiciu brytyjskiego biznesmena przez żonę jednego z wysokich rangą polityków - powiadomiono w oficjalnym komunikacie o procesie, na który nie wpuszczono zagranicznych dziennikarzy. Rzecznik sądu odczytał im komunikat, z którego wynika, że oskarżony oddał się w ręce wymiaru sprawiedliwości po dopuszczeniu się dezercji. Według sądu oskarżony nie zakwestionował też oskarżenia o korupcję i o nadużycie władzy w celach osobistych.

bELaWMaL

52-letni Wang schronił się w lutym w konsulacie USA w Chengdu. Ujawnił tam informacje obciążające ówczesnego sekretarza KPCh w Chongqingu Bo Xilaia i wskazujące na udział jego żony Gu Kailai w zamordowaniu brytyjskiego biznesmena. Doprowadził tym do wybuchu jednego z największych od lat skandali wśród chińskiej elity władzy.

Po ujawnieniu skandalu Bo został zdjęty ze stanowiska, a następnie zawieszony w prawach członka Komitetu Centralnego i Biura Politycznego KPCh. Jego żonę skazano w sierpniu na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata. Chińscy eksperci, jak pisze Reuters, uważają, że Wang może dostać wyrok od 15 lat do dożywocia, a jeśli zostanie orzeczona kara śmierci, to też w zawieszeniu, jak w przypadku Gu Kailai.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżyli szefa policji o korupcję i dezercję Były szef policji w Chongqingu jest związany ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia.
Ostry konflikt w Azji. Chiny zareagowały Sporne wyspy znajdują się w pobliżu bogatych łowisk i znacznych złóż ropy naftowej oraz gazu.
Najgroźniejszy człowiek w Chinach zabity Chińska policja zastrzeliła groźnego przestępcę, znanego jako "najbardziej niebezpieczny człowiek w Chinach".
bELaWMbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)