Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja rozpędziła radykalnych opozycjonistów w Moskwie i Petersburgu

0
Podziel się:

Władze Moskwy odmowę zgody na demonstrację uzasadniły niejednokrotnym naruszeniem w przeszłości przez organizatorów przepisów o zgromadzeniach.

Policja rozpędziła radykalnych opozycjonistów w Moskwie i Petersburgu
(AP/FOTOLINK/East News)
bESIHWPp

Siły specjalne policji OMON dziś wieczorem nie pozwoliły stronnikom radykalnej opozycji na zorganizowanie w Moskwie i Petersburgu manifestacji w obronie prawa do zgromadzeń. Zatrzymano kilkanaście osób.

Akcje w obu miastach były nielegalne. W stolicy Rosji opozycjoniści próbowali zebrać się na placu Triumfalnym, a w mieście nad Newą - w pobliżu słynnego domu towarowego Gostinyj Dwor przy prospekcie Aleksandra Newskiego.

Władze Moskwy odmowę zgody na demonstrację uzasadniły niejednokrotnym naruszeniem w przeszłości przez organizatorów przepisów o zgromadzeniach.

bESIHWPr

W moskiewskiej manifestacji uczestniczyło kilkadziesiąt osób, a w petersburskiej - kilkanaście. W obu miastach byli to głównie zwolennicy nacjonalistycznej Innej Rosji i prokomunistycznego Frontu Lewicy.

Trzon Innej Rosji stanowią aktywiści zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej (PNB), kierowanej przez pisarza i byłego dysydenta Eduarda Limonowa. Natomiast siłę napędową Frontu Lewicy, któremu przewodzi Siergiej Udalcow, stanowią sympatycy Awangardy Czerwonej Młodzieży (AKM).

Uczestnicy akcji skandowali _ Rosja bez Putina! _ i _ Nowy Rok bez Putina! _. Wśród zatrzymanych w Moskwie są Limonow i inny z liderów Frontu Lewicy Konstantin Kosiakin.

Radykalne formacje próbują kontynuować Strategię 31, tj. tradycję organizowania w ostatnim dniu każdego miesiąca liczącego 31 dni manifestacji w obronie zapisanego w artykule 31. konstytucji Federacji Rosyjskiej prawa do zgromadzeń.

bESIHWPx

W Moskwie akcje takie w latach 2009-2010 organizował szerszy blok ugrupowań opozycyjnych i niezależnych organizacji pozarządowych. Koalicja ta rozwiązała się, gdy stołeczne władze zaczęły zezwalać na jej manifestacje - tyle że nie na placu Triumfalnym, na którym trwają prace archeologiczne poprzedzające budowę podziemnego parkingu, lecz na pobliskim placu Aleksandra Puszkina.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, jak Rosjanie zabawią się w Sylwestra Nowy Rok to dla mieszkańców Rosji niezmiennie najważniejsze święto. Większość z nich powita go w domu, w gronie najbliższej rodzinny.
Wzrosła liczba ofiar katastrofy w Moskwie Rządowa agencja przekazała, że 21 grudnia w porcie lotniczym Tołmaczowo w Nowosybirsku maszyna tego typu również wypadła z pasa.
Były doradca rosyjskiego rządu: Putin już... W 2012 r. Władimir Putin przestał być gwarantem politycznej stabilizacji Rosji, a stał się źródłem destabilizacji.
bESIHWPS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)