Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gang
19.07.2012 06:50

Policja rozbiła gang złodziei aut

10 osób podejrzanych o kradzieże samochodów na terenie Polski i Niemiec zostało zatrzymanych przez stołeczną policję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/Flickr)

10 osób podejrzanych o kradzieże samochodów na terenie Polski i Niemiec zostało zatrzymanych przez stołeczną policję. W akcji na terenie Mazowsza i Wielkopolski uczestniczyli także funkcjonariuszy z Biura Operacji Antyterrorystycznych i z grupy szturmowej ABW.

Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Maciej Karczyński policjanci przeszukali kilkanaście mieszkań i domów a także garaże, warsztaty oraz szroty. Działania w wyniku, których przedwczoraj rano zatrzymano 10 osób obejmowały Warszawę, okoliczne powiaty oraz województwo wielkopolskie. - _ Natrafiono na jedną dziuplę, gdzie odnaleziono ukradzionego nissana z Niemiec. Łącznie zabezpieczono cztery samochody mogące pochodzić z przestępstwa _ - powiedział.

Do zatrzymań doszło dzięki współpracy polskiej policji i prokuratury z policją niemiecką. - _ Od kilku miesięcy stołeczni funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością samochodową pracowali nad zatrzymaniem osób, które kradły auta między innymi w Niemczech oraz na terenie naszego kraju. Trop prowadził do Brandenburgii. Był to efekt wcześniejszych akcji, w czasie których policjanci zatrzymywali samochodowych złodziei _ - powiedział Karczyński.

_ - Podczas spotkań z kolegami z Niemiec wyszło na jaw, że polscy złodzieje przyjeżdżają za zachodnią granicę, gdzie kradną samochody. Po kradzieży, pojazdy były przewożone w okolice Warszawy lub na teren województwa wielkopolskiego. Tutaj przerabiano numery identyfikacyjne i legalizowano pojazdy _ - powiedział rzecznik KSP.

Jak dodał, złodzieje interesowali się przede wszystkim japońskimi markami, które kradli w Niemczech. _ - Dzięki współpracy z brandenburską policją ustalono potencjalnych sprawców oraz mechanizm działania grupy. Przy współpracy z Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga ustalono, że do jesieni zeszłego roku w Niemczech ukradziono w sumie 54 samochody _ - powiedział Karczyński.

Jak ustaliła policja każdy z członków grupy miał przypisane role. - _ Jedni jechali do Niemiec szukając samochodów, drudzy je kradli, inni przewozili je do Polski. Na końcu auta trafiały do specjalnych dziupli, gdzie legalizowano je lub rozbierano na części _ - powiedział rzecznik stołecznej policji.

W trakcie działań w ręce policjantów wpadli: 30-letni Rafał G. pseud. _ Sprytny _, 35-letni Rafał R. pseud. _ Zając _, 29-letni Rafał W. pseud. _ Wiśnia _, 41-letni Tomasz P. pseud. _ Tomala _, 31-letni Marcin A., 34-letni Mariusz P. pseud. _ Pacur _, 57-letni Andrzej G. pseud. _ Gruszka _, 31-letni Paweł Z., 32-letni Jacek A. pseud. _ Jąkaty _ oraz 47-letni Andrzej K.

Zatrzymani usłyszeli łącznie 54 zarzuty kradzieży z włamaniami samochodów i siedem zarzutów paserstwa. Osiem osób będzie także odpowiadało za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono ponad 40 tys. złotych na poczet przyszłych kar - podała policja.

Czytaj więcej w Money.pl
Złodzieje wynieśli się z Polski. Poufny raport Zwiększyła się za to liczba kradzieży aut we wschodnich landach Niemiec
Ile aut sprzedaje się w Europie? Nowe dane Sprzedaż nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,8 proc.
Bruksela ostro, bo codziennie ginie pięć osób Jest zapowiedź zaostrzenia w Unii przepisów dotyczących kontroli technicznych pojazdów,.
Tagi: gang, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz