Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
21.04.2010 12:37

Policja: Plaga kierowców rozmawiających przez telefon

Tylko w I kwartale policjanci zatrzymali ponad 13 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

*Tylko w pierwszym kwartale 2010 r. policjanci odnotowali ponad 13 tys. takich przypadków, w całym 2009 r. - blisko 36 tys. *

_ - Jest to wykroczenie powszechnie popełniane przez kierowców. Mogę nawet powiedzieć, że nadal zakaz ten traktują z przymrużeniem oka a przecież rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy niesie ze sobą bardzo poważne zagrożenie _ - podkreśla Marek Konkolewski z wydziału ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak podkreśla policjant, taki kierowca zazwyczaj nie wie co dzieje się na drodze. _ - Tego typu rozmowa dekoncentruje. Wyobraźmy sobie, że rozmawiamy np. ze swoim szefem i że on na nas krzyczy. Oczywiście nie rozłączymy się, ale skupiamy się głównie na tym co słyszymy i na tym co mówimy, a nie na tym co dzieje się wokół nas _ - powiedział.

Według policjantów jeszcze gorzej jest, gdy podczas jazdy próbuje się pisać sms-y. _ - Nie wszyscy są biegli w pisaniu sms-ów. Niektórym znalezienie liter zajmuje kilka sekund. Samochód jadący z prędkością 90 km/h pokonuje w ciągu sekundy odległość równą 25 metrom. Wyobraźmy sobie, że kierowca pisze sms-a i przez tę sekundę szuka na klawiaturze litery - jego auto przejeżdża tę odległość bez jakiejkolwiek kontroli _ - dodał Konkolewski.

Policjant przyznał, że on sam nie jest też zwolennikiem zestawów głośnomówiących. - _ Efekt jest podobny. Zakazu rozmowy przez zestaw głośnomówiący nie ma, ale również taka rozmowa dekoncentruje. Generalnie, jeśli chcemy porozmawiać, szczególnie na ważny temat, po prostu zjedźmy na parking, pobocze, zatrzymajmy się _ - zaapelował.

Policyjne statystyki pokazują, że liczba kierowców karanych za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy wzrasta. W 2008 r. takie wykroczenie popełniło - według danych KGP - 23 755 osób, w 2009 już 35 865.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz