Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja ostrzega przed wyłudzeniami "na policjanta"

0
Podziel się:

Oszust dzwoniący do starszej osoby podaje się za policjanta i przekonuje ją do przekazania pieniędzy, co jakoby ma pomóc w ujęciu wyłudzaczy.

Policja ostrzega przed wyłudzeniami "na policjanta"
(PAP/Leszek Szymański)

Policja przestrzega seniorów przed nowym wariantem wyłudzeń metodą _ na wnuczka _. Oszust dzwoniący do starszej osoby podaje się za policjanta i przekonuje ją do przekazania pieniędzy, co jakoby ma pomóc w ujęciu wyłudzaczy.

Mechanizm działania oszustów jest taki sam jak w przypadku metody _ na wnuczka _, gdy do seniorów dzwoni osoba podająca się za krewnego. Zmienia się tylko historia opowiadana starszym ludziom.

_ - Dzwoniący informuje seniora, że jest policjantem i prowadzi sprawę oszustw, których ofiarami padają starsze osoby. Potem oznajmia, że być może po nim zadzwoni przestępca i będzie próbował oszukać odbierającego telefon. Fałszywy policjant informuje, że na owego przestępcę prowadzona jest właśnie obława i że należy wydać mu pieniądze, które będą dowodem przeciwko niemu _ - powiedział Marcin Jankowski z policji w Koninie (Wielkopolskie).

Dzwoniący zapewnia ofiarę, że wszystkie pieniądze, które senior wydał przestępcy, zostaną mu zwrócone tuż po ujęciu sprawcy oszustw.

_ - W ostatnich dniach przestępcom udało się w ten właśnie sposób zdobyć zaufanie 77-letnigo mężczyzny. Starszy pan uwierzył, że pomaga policji i stracił blisko 6 tys. zł. Trwa poszukiwanie oszustów _ - poinformował Jankowski.

Jak dodał, w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby telefonującej w sprawach finansowych najlepiej jest natychmiast powiadomić dyżurnego komendy policji, dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Jankowski dodał, że policjanci starają się propagować informacje na temat zagrożeń związanych z oszustami podszywającymi się pod inne osoby. Funkcjonariusze rozdają ulotki i informatory, funkcjonariusze odwiedzają też kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku. Informacje na ten temat ogłaszają też księża podczas nabożeństw.

Czytaj więcej w Money.pl
Wpadł "Kelner". Wyłudził 7 mln złotych W Czechach zatrzymano Andrzeja Ś., który według polskiej policji kierował zorganizowaną grupą wyłudzającą kredyty.
Oszukał 44 osoby, ukradł blisko 4 mln zł Przez kilka miesięcy mężczyzny nie można było przesłuchać, bowiem ślad po nim zaginął i nie przebywał w miejscu zamieszkania.
Żyli z wyłudzeń. Siedem osób zatrzymanych Śledczy ustalili, że przestępczy proceder był dla członków grupy źródłem stałego dochodu. Jeden z podejrzanych został aresztowany na trzy miesiące. Pozostali trafili pod dozór policyjny.
Kobieta uwolniona z rąk porywaczy Siedem osób, podejrzewanych o udział w porwaniu dla okupu mieszkanki Krakowa, zatrzymali krakowscy policjanci, wspomagani przez CBŚ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)