Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
22.07.2010 08:30

Policja ostrzega przed pigułką gwałtu

Groźny specyfik może powodować nawet kilkunastogodzinną utratę pamięci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(podfoto/iStockphoto)

Najczęściej jest bezbarwna i bezwonna, powoduje kilkunastogodzinną utratę pamięci - pigułka gwałtu może zmienić dobrą zabawę w klubie czy dyskotece w piekło - ostrzegają policjanci i apelują, szczególnie do kobiet, o ostrożność.

_ - Mamy okres wakacji. Wypoczywamy, chodzimy na dyskoteki, do klubów czy pubów. Jesteśmy bardziej otwarci na poznawanie nowych osób. Nie powinniśmy jednak im bezgraniczne ufać _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, podczas dobrej zabawy warto być ostrożnym.

_ - To nie musi być tylko pigułka gwałtu wrzucona do pozostawionego przez właścicielkę napoju. Podobny efekt powodują narkotyki wzięte nieświadomie po wypiciu lub w trakcie picia alkoholu. Następuje po nich kilkunastogodzinna utrata pamięci, podczas której nie wiemy, co się z nami dzieje _ - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że ofiary gwałtów dokonanych przy pomocy tego typu substancji nie muszą mieć na ciele żadnych śladów - siniaków, zadrapań czy skaleczeń, które wskazywałyby, że dopuszczono się na nich jakiejkolwiek przemocy fizycznej. _ - Bezwładnie poddają się wszelkim sugestiom, robią to, co każe im napastnik, nie mają bowiem świadomości, co się dzieje dookoła _ - podkreślił rzecznik.

Pierwszymi objawami przyjęcia pigułki gwałtu mogą być zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Substancja bardzo szybko przedostaje się z krwią do mózgu, wywołując u ofiar wręcz niemożliwą do opanowania senność. - _ To powoduje, że sprawca jest w stanie podporządkować sobie ofiarę bez konieczności używania siły _ - zaznaczył Sokołowski.

Jak dodał, najczęściej tego typu przestępstwa dotyczą młodych kobiet. _ Ofiary rzadko decydują się zgłosić na policję. - Myślą, że wykrycie sprawcy będzie trudne. Czują wstyd i strach _ - powiedział Sokołowski. _ - Tymczasem statystyki pokazują, że wykrywalność sprawców gwałtów wyniosła w ubiegłym roku 83 proc. _ - dodał.

Przyznał równocześnie, że w przypadku gdy do gwałtu mogło dojść po pigułce nie można zwlekać z zawiadomieniem. Jej ślady znikają z krwi już po ośmiu godzinach, a po 12 nie można jej wykryć nawet w moczu.

Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz