Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
19.06.2011 09:30

Policja: Nawet kilkulatki uciekają z domów

To w wakacje młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/flickr)

*W wakacje młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Jak alarmują policjanci, bywa, że lato _ na gigancie _ spędzają już dziesięciolatki i młodsze. Tylko w tym półroczu zgłoszono policji już prawie 2 tys. zaginięć nieletnich. *

_ - Powody ucieczek są różne, m.in. kłopoty w szkole. Młodzi ludzie, bojąc się kary za kiepskie wyniki w nauce, decydują się na ucieczkę. Czasem w grę może wchodzić też chęć popisania się przed kolegami lub kłopoty rodzinne czy zawody miłosne _ - podkreśliła Kamila Szala z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Jak dodała, część dzieci chce też poprzez ucieczkę zwrócić na siebie uwagę rodziców, zaaferowanych własnymi problemami.

Zdaniem policji na ucieczkę w wybierają wakacje, ponieważ jest wtedy łatwiej, zarówno jeśli chodzi o znalezienie noclegu, jak i jedzenia. _ - Łupem uciekinierów padają np. warzywa i owoce z ogródków działkowych. Znacznie łatwiej jest też nawiązać kontakty z rówieśnikami czy zdobyć +gotówkę+, okradając przypadkowe osoby, np. turystów _ - zaznaczyła.

Gdy dziecko zaginie, w pierwszej kolejności należy zgłosić sprawę na policję. _ - Ważne jest, byśmy podczas zgłoszenie mieli przy sobie jego zdjęcie. Jeśli jest to jedyne aktualne zdjęcie, jakie posiadamy, zróbmy odbitkę. Starajmy się też przypomnieć sobie i przekazać policji jak najwięcej istotnych informacji, np. dotyczących znaków szczególnych dziecka, tego jak było ubrane _ - zaznaczyła Szala.

Warto też - jak dodała - sprawdzić, czy w pokoju dziecka nie ma czegoś, co tłumaczyłoby powody ucieczki lub wskazywało cel. _ Sprawdźmy strony internetowe odwiedzane przez syna czy córkę, ich pocztę elektroniczną. Przygotujmy listę kolegów i koleżanek, postarajmy się ustalić ich adresy lub numery telefonów _ - powiedziała.

Policjanci apelują również do rodziców, by nie karali uciekinierów, którzy wrócą do domu lub zostaną odnalezieni przez policję. _ Od tego, w jaki sposób przyjmiemy uciekiniera, zależy to, czy zdecyduje się na ucieczkę ponownie. Warto spróbować ustalić przyczyny i rozwiązać problemy _ - dodała Szala.

Latem - jak podkreślają policjanci - całe rodziny biorą też udział w różnego rodzaju imprezach, np. koncertach czy festynach. _ Pamiętajmy o naszych najmłodszych dzieciach, tych, które czasem nie potrafią jeszcze powiedzieć, jak się nazywają, a mogą zgubić się w tłumie ludzi _ - zaapelowała policjantka.

Jak dodała, czasami wystarczą sekundy nieuwagi, by dziecko dosłownie zniknęło nam z oczu. Warto więc - zaznaczyła - założyć maluchowi np. bransoletkę z podstawowymi danymi, imieniem, nazwiskiem, telefonem do rodziców czy adresem. - _ To może też być jakaś zawieszka na szyję, cokolwiek, co ułatwi odnalezienie dziecka. Jeśli maluch potrafi już mówić, przygotujmy go na taką sytuację. Nauczmy go, jak się nazywa, gdzie mieszka _ - dodała.

Zaapelowała też, by w takich sytuacjach nie wpadać w panikę. _ Podejdźmy do organizatora imprezy, powiedzmy, że zaginęło dziecko. Taką informacje można przecież przekazać przez mikrofon, prosząc o pomoc innych uczestników imprezy. Powiadommy policjantów. Przypomnijmy sobie wszystkie informacje o dziecku, które mogą pomóc w jego odnalezieniu _ - dodała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/moto/o/artykuly/15551/_Pokaz_motocyklem_bezpieczniej_miedzy_samochodami.tiny.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/motocykle/artykul/miejsca;wystarczy;dla;wszystkich;-;akcja;dla;bezpieczenstwa,217,0,839641.html) Miejsca wystarczy dla wszystkich - akcja dla bezpieczeństwa Między samochodami w Krakowie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t26282.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/zmiana;-;rower;na;sciezce;ma;pierwszenstwo,115,0,833395.html) Zmiana - rower na ścieżce ma pierwszeństwo Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz