Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
14.04.2011 12:23

Policja biła posłów? Działali właściwie

Przeciwko nam, jak przeciwko bandytom wysłano kordony funkcjonariuszy- grzmi PiS. MSWiA odpowiada: Działano właściwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

W MSWiA prowadzona jest kontrola ws. incydentu, do którego doszło w rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdy grupa posłów PiS próbowała przejść przez barierki ochronne przed Pałacem Prezydenckim - powiedział w Sejmie wiceszef resortu Adam Rapacki.

Rapacki, który nadzoruje m.in. policję, dodał, że zbierane są obecnie informacje m.in. od policji, BOR i Straży Miejskiej (te ostatnie podlegają władzom miejskim). Dodał, że zajmujący się sprawą departament skarg i zażaleń w ciągu miesiąca powinien dokonać pełnej analizy sytuacji. _ Przedstawimy szczegółową relację _ - zapewnił.

Wiceminister odpowiadał na bardzo emocjonalne pytania posłów PiS, którzy mówili m.in. o poturbowaniu niektórych swoich kolegów. Domagają się wyjaśnienia sprawy na piśmie i przeprosin.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t137183.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;i;tlum;na;krakowskim;przedmiesciu,156,0,809628.html) Politycy i tłum na Krakowskim Przedmieściu - 10 kwietnia minął rok od tragedii narodowej, wiele osób z głębi serca chciało wyrazić swój ból po stracie i szacunek po poległych. Władze Warszawy odgrodziły Pałac Prezydencki żelaznymi barierami, czyniąc z niego oblężoną twierdzę, której trzeba bronić. Tylko przed kim? Przed Polakami; tymi, którzy chcieli godnie uczcić pamięć poległych pod Smoleńskiem _ - mówiła posłanka PiS Marzena Machałek. Dodała, że _ przeciwko nim jak przeciwko bandytom _ wysłano _ kordony uzbrojonych funkcjonariuszy _, a _ w wyniku gorliwie wykonanych rozkazów wiele osób zostało wręcz pobitych _.

Jak podkreślił Rapacki, ze wstępnych ustaleń policji wynika, że zabezpieczenie zgromadzenia było właściwe. Dodał, że policja już 5 kwietnia br. Poprosiła, by przeprowadzanej przez nią akcji przyglądali się obserwatorzy z biura Rzecznika Praw Obywatelskich i m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja - dodał - nie zgodziła się, ale Rzecznik oddelegował swoich ekspertów.

_ Nie dysponujemy jeszcze analizą RPO, ale będzie ona istotna dla oceny całej sytuacji _ - dodał. Poinformował również, że zabezpieczone zostały nagrania z systemu monitoringu, które również mają pomóc w wyjaśnieniu sprawy.

_ Jeśli są osoby poszkodowane, zdaniem których doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy, najlepszym rozwiązaniem byłoby powiadomić prokuraturę, by wyjaśniła bezstronnie, czy doszło do złamania prawa _ - dodał wiceminister.

Incydent miał miejsce w niedzielę rano, w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński, wraz z innymi politykami tej partii, składał wieniec przed Pałacem Prezydenckim. Jak informował później rzecznik PiS Adam Hofman, służby porządkowe uniemożliwiły wtedy wspólne składanie wieńców i zniczy posłom PiS, a dwie posłanki: Marzena Machałek oraz Daniela Chrapkiewicz zostały poturbowane.

Jak w czwartek poinformował Rapacki, ze wstępnych ustaleń wynika, że decyzję o tym, ilu posłów PiS ma wziąć udział w składaniu kwiatów z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podjął dyrektor Kancelarii Prezydenta. Jak dodał, kilka godzin później na odgrodzony teren wpuszczano posłów i senatorów PiS już bez ograniczeń.

Nagrania z incydentu pojawiły się w niedzielę m.in. na portalach internetowych. Widać na nich grupę osób, wśród nich parlamentarzystów PiS, które próbują przejść przez barierki. Napierających blokują funkcjonariusze policji i BOR; dochodzi do krótkiej wymiany zdań, pokazywane są legitymacje poselskie. Kilka osób przedostaje się przez płot i jest wyprowadzana przez funkcjonariuszy. PiS wystąpił w tej sprawie m.in. do szefa BOR.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t130670.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;poezja;herberta;dobrem;wspolnym,237,0,812269.html) PiS: Poezja Herberta dobrem wspólnym PiS broni Jarosława Kaczyńskiego, który cytował poetę w czasie rocznicy katastrofy smoleńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t137187.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zona;herberta;krytykuje;pis;za;cytat;z;meza,148,0,812180.html) Żona Herberta krytykuje PiS za cytat z męża Jarosław Kaczyński w czasie obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej użył słów poety: _ Zdradzeni o świcie _.
Tagi: policja, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz