Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrole drogowe
30.08.2013 14:39

Policja apeluje do kierowców o ostrożność w ostatni wakacyjny weekend

Na trasach wyjazdowych z miast i drogach krajowych dzisiaj po południu może być bardzo tłoczno, wiele osób będzie wyjeżdżać na ostatni wakacyjny weekend.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szymon Blik / REPORTER)

Pod koniec tygodnia rozpoczną się także powroty z urlopów - ostrzega policja i apeluje o ostrożność i rozwagę.

Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Na głównych trasach jest więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, drogach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów.

_ - Policjanci kontrolują przede wszystkim prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracają też uwagę na trzeźwość kierowców oraz to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Policja przypomina, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy, co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy. Powrotu z długiego weekendu lepiej nie odkładać na niedzielne popołudnie, kiedy będzie można się spodziewać największego natężenia ruchu.

Liczba kontroli trzeźwości kierowców wzrosła w ostatnim czasie mniej więcej o 30 proc. Więcej jest także tzw. kontroli dynamicznych z użyciem wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach oraz policyjnych pojazdach nieoznakowanych.

Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Przed rokiem przez dwa wakacyjne miesiące doszło do ponad 6,5 tys. wypadków drogowych. Zginęło w nich 597 osób, a ponad 8,3 tys. zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzmożone kontrole na drogach całej UE Nadmierna szybkość to przyczyna jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych w UE, które kończą się śmiercią.
W 9-osobowym busie jechało... 21 osób Pasażerowie, w tym małe dzieci, siedzieli sobie na kolanach, niektórzy nawet w trzech warstwach. Dodatkowo, z tyłu pojazdu zbudowano z desek prowizoryczną ławkę, na której przewożono ludzi.
Pijany kierowca prowadził autobus miejski Prócz jazdy po pijanemu mężczyzna może odpowiadać także za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy.
Tagi: kontrole drogowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz