Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Policja i wojsko podpisały umowy o współdziałaniu

0
Podziel się:

- To bardzo ważne porozumienie - zapewnia szef Komendy Głównej Policji.

Policja i wojsko podpisały umowy o współdziałaniu
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Wymianę informacji o zagrożeniach dla bezpieczeństwa państwa, obywateli, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz prowadzenie wspólnych szkoleń, ćwiczeń i treningów - przewidują porozumienia o współdziałaniu podpisane dziś między policją a wojskiem.

Dwa podpisane dokumenty regulują współpracę policji z dowództwami rodzajów sił zbrojnych - generalnym i operacyjnym.

_ - To bardzo ważne porozumienie o możliwości jeszcze lepszej, pełniejszej współpracy w wielu dziedzinach związanych ze sprawami obronnymi, ale także sprawami bezpieczeństwa wewnętrznego _ - powiedział podczas krótkiej ceremonii w Komendzie Głównej Policji jej szef gen. insp. Marek Działoszyński. Jak dodał, umowa daje pełną możliwość wzajemnego wykorzystywania środków, wiedzy, taktyki i wyposażenia.

Dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki podkreślił, że porozumienie jedynie formalizuje współpracę, którą wojsko cały czas prowadzi z policją, a także strażą pożarną i graniczną. _ - To są nasi główni partnerzy, których albo wspieramy, albo oni nas wspierają. Doświadczenia tego roku szczególnie mocno nas zespoliły we wspólnym działaniu, pokazały nam, że w zasadzie ani policja bez wojska i wzajemnie wojsko bez policji nie jest w stanie wykonywać swoich zadań _ - powiedział generał.

Jak poinformował rzecznik prasowy dowództwa generalnego ppłk Artur Goławski, porozumienie podpisane z policją przez dowództwo zobowiązuje strony do współdziałania w kwestiach informowania o zagrożeniach terrorystycznych na terenie kraju, katastrofach i zdarzeniach mających znamiona klęsk żywiołowych oraz mogących wpływać na bezpieczeństwo obiektów wojskowych i policyjnych. Przewidziano też współpracę w zapewnieniu łączności i wymianie informacji, realizacji przedsięwzięć szkoleniowych, wsparcia logistycznego i medycznego przedsięwzięć organizowanych przez jedną ze stron.

Dokument będzie też podstawą do wzajemnego udostępniana strzelnic, poligonów, sprzętu łączności, tankowania pojazdów, i przewozu sił, z wyjątkiem transportu powietrznego, uregulowanego innymi przepisami.

Również porozumienie policji z dowództwem operacyjnym znacznie uproszcza procedury współdziałania i rozszerza obszar współpracy przy organizacji ćwiczeń i szkoleń. W dokumencie jest mowa o bieżącej wymianie informacji dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, zagrożeń dla porządku i bezpieczeństwa publicznego, incydentów katastrof i klęsk żywiołowych, aktów terrorystycznych (w kraju i za granicą), a nawet przypadków dezercji z bronią. Doprecyzowano również zakres wzajemnej pomocy.

W zakresie zarządzania kryzysowego, za które w wojsku odpowiada właśnie dowództwo operacyjne, dokument w większości potwierdza dotychczasowy zakres współpracy przy zapobieganiu kryzysom, ich zwalczaniu i usuwaniu ich skutków.

Czytaj więcej w Money.pl
Siemoniak zadowolony. "To udany program" _ - Mimo, że mamy jedne z najnowocześniejszych samolotów F-16, musimy dbać o to, by były one wyposażone w jak najlepszy sposób - _powiedział szef resortu obrony.
Dziesiątki rannych w starciach w Honkongu Podczas zajść w biznesowej dzielnicy Mong Kok policja użyła gazu pieprzowego i pałek. Około 170 osób zostało rannych.
Sprawa zabójstwa Ziętary. Zatrzymano... Policja zatrzymała rano dwie osoby mogące mieć związek z zabójstwem dziennikarza Jarosława Ziętary - poinformowała telewizja TVN24.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)