Notowania

wiadomości
20.09.2013 13:13

Polak zatrzymany w Rosji za terroryzm

Aktywistom postawiono zarzuty prowadzenia nielegalnej działalności naukowo-badawczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Greenpeace)

Opanowany w Arktyce przez rosyjską straż graniczną statek "Arctic Sunrise" organizacji Greenpeace zmierza do rosyjskiego portu w Murmańsku.
Aktywistom postawiono zarzuty terroryzmu i prowadzenia nielegalnej działalności naukowo-badawczej.

Wśród międzynarodowej załogi jest Polak, Tomasz Dziemańczyk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego - potwierdza Wojciech Cholewiński, polski wicekonsul z Sankt Petersburga. Dodał też, że najprawdopodobniej nic złego członkom załogi statku się nie stało.

Wczoraj wieczorem na pokładzie statku - jak informują między innymi skandynawskie media, został wysadzony desant żołnierzy rosyjskich z helikoptera. Przejęli oni dowodzenie statku i zatrzymali 28-osobową załogę, w której są też kobiety. Działaczy Greenpeace'u poinformowano, że będą odpowiadać za akty terroru.

Aktywiści przeprowadzili akcję protestacyjną przeciwko prowadzonym przez rosyjską spółkę Gazprom na Morzu Barentsa podmorskim wierceniom w poszukiwaniu ropy i gazu. W ramach tej akcji cztery osoby próbowały dostać się na rosyjską platformę wiertniczą "Prirazłomnaja". Dwie zostały zatrzymane, dwie wycofały się pod strumieniami lodowatej wody kierowanymi na nich przez załogę platformy.

"Arctic Sunrise" pływa pod banderą holenderską.

Czytaj więcej w Money.pl
Finlandia chce zarobić na Rosjanach. Jak? Finlandia, do której dzięki liberalnej polityce wizowej przyjeżdża rocznie 4 mln Rosjan, chętnie otworzyłaby dla nich granice.
McCain do Rosjan: Putin w was nie wierzy McCain bardzo krytycznie wypowiedział się o polityce zagranicznej Kremla, oceniając, że za rządów Putina Rosja sprzymierzyła się z niektórymi ze światowych najbardziej napastliwych i groźnych tyranii.
Rosja: To nie Asad użył broni chemicznej Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że po regionie bliskowschodnim krążą duże ilości broni, tak z czasów radzieckich, jak i późniejszych.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz