Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska armia
14.01.2014 14:12

Polacy szkolą batalion malijskiej armii

W ostatnich dniach wyposażyli w mundury i broń osobistą żołnierzy dowództwa i sztabu batalionu, trzech kompanii piechoty, baterii artylerii, plutonu saperów oraz kompanii logistycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/STR)

Polscy żołnierze rozpoczęli szkolenie blisko 700-osobowego batalionu armii malijskiej; jest to czwarty, ostatni batalion w ramach aktualnego mandatu unijnej misji EUTM. Polacy szkolą w bazie w Koulikoro blisko 700 rekrutów.Przez 10 tygodni malijscy żołnierze będą się przygotowywali do służby na północy kraju.

EUTM (European Union Training Mission) to misja szkoleniowo-doradcza powołana w styczniu 2013 przez Unię Europejską dla wsparcia sił rządowych Mali. W lutym ub. roku UE zatwierdziła 500-osobową misję, przyznając jej 15-miesięczny mandat. Nie przewiduje on udziału w walkach.

Liczący do 20 osób polski kontyngent wojskowy EUTM składa się z instruktorów, których zadaniem jest szkolenie logistyków malijskiej armii, z saperów i transportowców. Polscy żołnierze służą w Bamako i oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy bazie Koulikoro. Na trzy pięciomiesięczne zmiany polskiego kontyngentu MON przeznaczyło 5,8 mln zł.

W marcu 2012 islamistyczni radykałowie wystąpili przeciw demokratycznie wybranemu prezydentowi Mali Amadou Toure i opanowali tereny na północy kraju. Ofensywę rebeliantów powstrzymała zbrojna interwencja Francji, która wsparła malijskie wojsko. Prezydent Toure zwrócił się też o interwencję zbrojną do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

Czytaj więcej w Money.pl
Znamy budżet MON na 2014 rok Jedną czwartą budżetu przeznaczono na modernizację techniczną.
Nowe dowództwo w polskiej armii Szefem Dowództwa Generalnego został gen. Lech Majewski.
Samochód eksplodował przed bankiem Co najmniej dwóch Senegalczyków - żołnierzy z sił ONZ w Mali - zginęło dzisiaj w wybuchu samochodu pułapki przed bankiem w mieście Kidal na północnym wschodzie kraju.
Tagi: polska armia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz