Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy skazani za zabójstwo w Wielkiej Brytanii będą przekazani do Polski

0
Podziel się:

Sprawa przekazania Polsce trojga skazanych odbiła się w W. Brytanii szerokim echem, ponieważ rodzina ofiary w krótkim czasie zebrała ok. 2,6 tys. podpisów pod elektroniczną petycją domagającą się od resortu sprawiedliwości cofnięcia tej decyzji.

Polacy skazani za zabójstwo w Wielkiej Brytanii będą przekazani do Polski
(Rii Schroer / Rex Features/EAST NEWS)

Troje Polaków skazanych w Wielkiej Brytanii na dożywocie za zabójstwo Angielki ma być przekazanych do Polski, by tam odbyli karę. Protestuje przeciwko temu rodzina ofiary zbierając podpisy pod elektroniczną petycją do brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości.

_ - Rząd chce, by większa liczba obcokrajowców skazanych przez brytyjskie sądy na kary pozbawienia wolności mogła je odsiadywać w kraju, z którego przyjechali _ - podkreślił rzecznik resortu sprawiedliwości w oświadczeniu.

W czerwcu ubiegłego roku sąd w Bristolu uznał, że motywem zabójstwa 23-letniej Angielki był zamiar zainkasowania za nią ubezpieczenia na życie. Na kary dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia nie wcześniej niż po 32 latach skazano narzeczonego ofiary Rafała N. oraz dwoje wspólników - Annę L. oraz Tadeusza D., którzy podpalili zwłoki dla zatarcia śladów.

Sprawa przekazania Polsce trojga skazanych odbiła się w W. Brytanii szerokim echem, ponieważ rodzina ofiary w krótkim czasie zebrała ok. 2,6 tys. podpisów pod elektroniczną petycją domagającą się od resortu sprawiedliwości cofnięcia tej decyzji. Rodzina argumentuje, że w Polsce skazany na dożywocie może się ubiegać o warunkowe zwolnienie po 25 latach.

_ Rząd brytyjski ma umowę z Polską w sprawie transferu więźniów umożliwiającą skazanym z obu państw odbycie kary w swoich krajach _ - napisał rzecznik ministerstwa sprawiedliwości w przekazanym oświadczeniu.

W 2008 roku do Polski, mimo brytyjskich protestów, przekazano Jakuba T. z Poznania, skazanego na podwójne dożywocie za zgwałcenie 43-letniej Angielki i spowodowanie u niej trwałych obrażeń ciała. Jego adwokaci wystąpili o ułaskawienie, ale ówczesny prezydent Lech Kaczyński odmówił.

Liczbę Polaków w brytyjskich więzieniach szacuje się na 800-900.

Czytaj więcej w Money.pl
Ślązacy bez szans na uznanie za narodowość Sąd Najwyższy wyjaśnia, dlaczego zakwestionował rejestrację stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej (SONŚ).
Ugoda DSS i Covec. Dostaną 11 milionów Dolnośląskie Surowce Skalne zawarły z chińską firmą Covec ugodę, na mocy której strony zrzekły się wszystkich wzajemnych roszczeń. Na konto DSS wpłynęło 11 mln zł.
Ułatwią procedurę zatrudniania sędziów? Resort sprawiedliwości, który przygotował propozycję, wskazuje, że w ubiegłych latach powołanie sędziego trwało ponad rok. W tym roku może być jeszcze gorzej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)