Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy nie chcą posyłać szesciolatków do szkoły

0
Podziel się:

W tym roku szkolnym rodzice po raz ostatni mają wybór.

Polacy nie chcą posyłać szesciolatków do szkoły
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

72 procent respondentów sierpniowego badania TNS OBOB jest przeciwnych proponowanym przez resort edukacji zmianom w systemie szkolnictwa dotyczących obniżenia wieku szkolnego. Tylko 16 procent ankietowanych opowiada się za posyłaniem sześciolatków do szkół.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza od 1 września 2012 roku obowiązek szkolny dla sześciolatków. W trzyletnim okresie pilotażowym (w latach szkolnych 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012) poprzedzającym wprowadzenie tego obowiązku, decyzję o rozpoczęciu edukacji dziecka w wieku sześciu lat podejmują rodzice i dyrektor szkoły. Oznacza to, że w latach szkolnych 2009/2010-2011/2012, na wniosek rodziców, obowiązkiem szkolnym może być objęte dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. W tym roku szkolnym po raz ostatni rodzice mogą decydować, czy ich dziecko pójdzie wcześniej do szkoły czy nie - za rok będzie to już powszechnym obowiązkiem.

72 procent uczestników badania OBOP-u uważa, że posyłanie sześcioletnich dzieci do szkoły jest złym pomysłem. Za obniżeniem wieku szkolnego opowiedziało się zaledwie 16 procent respondentów a 12 procent ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat. Najwięcej zwolenników propozycji MEN jest wśród młodych, wykształconych mieszkańców wielkich miast, ale i w tej grupie stanowią oni mniejszość. Częściej niż pozostali respondenci wprowadzeniu obowiązku szkolnego od lat sześciu sprzeciwiają się osoby mające na utrzymaniu dzieci (78 procent).

CZYTAJ W MONEY.PL

Połowa szkół nieprzygotowana na sześciolatki
Jednym z powodów, dla których Polacy są przeciwni wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest stan polskich szkół - 72 procent badanych uważa, że nie są one przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci. Przeciwnego zdania jest 13 procent badanych, a 15 procent nie ma zdania na ten temat. Im wyższy poziom wykształcenia respondentów, tym bardziej krytyczna jest ocena przygotowania placówek. Najbardziej krytyczni w ocenach przygotowania szkół podstawowych do przyjęcia najmłodszych uczniów są mieszkańcy wsi oraz mieszkańcy największych miast w Polsce (po 73 procent). O nieprzygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków nieco częściej mówią osoby mające dzieci do lat siedmiu.

Zdaniem większości badanych (69 procent) dzieci w wieku sześciu lat nie są przygotowane do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Odmiennego zdania jest jedna piąta badanych (19 procent), a 12 procent nie ma zdania na ten temat. O nieprzygotowaniu sześciolatków do rozpoczęcia edukacji szkolnej częściej mówią kobiety (73 procent) niż mężczyźni (63 procent). Im wyższe wykształcenie respondentów, tym częstsze jest przekonanie, że sześciolatki przygotowane są do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Jednak nawet osoby z wyższym wykształceniem w większości uważają, że dzieci w tym wieku nie są przygotowane do pójścia do szkoły - deklaruje tak 61 procent badanych z dyplomem ukończenia studiów.

Osoby nieposiadające dzieci częściej oceniają, że sześciolatki są przygotowane do podjęcia edukacji szkolnej. Przeciwną opinię mają rodzice i opiekunowie - większość z nich (76 procent) uważa, że dzieci w wieku sześciu lat nie są przygotowane do rozpoczęcia nauki. Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 4-7 sierpnia 2011 na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

Czytaj więcej o systemie edukacji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t132555.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szesciolatki;do;szkoly;ostatni;taki;rok,12,0,898828.html) Ostatni taki rok. Rodzice stracą wybór W przyszłym roku szkolnym dzieci urodzone w 2006 roku obowiązkowo będą musiały zasiąść 1 września w szkolnej ławce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t149187.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rpd;polskie;szesciolatki;nie;odstaja;od;europy,155,0,867483.html) RPD: Polskie sześciolatki nie odstają od Europy Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przedstawił w Senacie sprawozdanie ze swojej działalności w 2010 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t113019.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nauczyciele;u;premiera;chca;rozmow,106,0,831338.html) Nauczyciele u premiera. Chcą rozmów Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do premiera o powrót do rozmów na temat nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)