Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stosunki polska-litwa
04.09.2011 16:51

Polacy kończą strajk. Tusk pojechał i pomógł

Od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Po wizycie premiera Donalda Tuska strajk w szkołach polskich na Litwie został zawieszony na dwa tygodnie. Wizyta daje nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie kwestii polskiej oświaty - powiedział lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski.

_ - Spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Andriusem Kubiliusem, a następnie spotkanie ze społecznością polską podczas mszy i zapewnienie nas, że stosunki Polski z Litwą będą na tyle dobre na ile dobre będą stosunki Litwy z polską mniejszością narodową, są bardzo pozytywnym znakiem i rokują dobrą nadzieję _ - powiedział europoseł Tomaszewski.

W jego ocenie, po tej wizycie zaistniała realna szansa na zmianę ustawy o oświacie, która zdaniem litewskich Polaków jest dyskryminująca.

Tomaszewski bardzo pozytywnie ocenił szybką reakcję premiera Polski na kilkutysięczny wiec, który się odbył w Wilnie w piątek z żądaniem zmiany przyjętej w marcu ustawy o oświacie i zapoczątkował w polskich szkołach strajk.

_ Polacy na Litwie są wdzięczni Polsce i premierowi Donaldowi Tuskowi za wsparcie i swą wdzięczność wyrazili głośnymi oklaskami podczas przemówienia premiera w kościele _ - zaznaczył Tomaszewski.

Po mszy świętej premier rozmawiał m.in. ze społecznym koordynatorem strajku w szkołach polskich Albertem Narwojszem, który poinformował, że strajk od poniedziałku zostaje zawieszony na dwa tygodnie. Decyzja o jego odwołaniu będzie zależała od działań władz Litwy.

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy.

Przyjęta ustawa o oświacie zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie _ podstawy wychowania patriotycznego _.

O sytuacji Polaków na Litwie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t127925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;polskich;uczniow;na;litwie;przeciw;reformie,184,0,902072.html) Polscy uczniowie strajkują. Przeciw reformie Protestujący przed urzędem prezydenckim, domagają się odwołania ustawy o oświacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/protest;przeciwko;dyskryminacji;polakow;na;litwie,248,0,883704.html) Protest przed siedzibą premiera. Przeciw... Stop dyskryminacji Polaków na Litwie - pod takim hasłem odbył się przed Kancelarią Premiera Donalda Tuska protest
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracje;polskich;uczniow;na;litwie,245,0,832501.html) Demonstracje polskich uczniów na Litwie Prawie tysiąc osób protestowało w Wilnie przeciwko ustawie, pogarszającej warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polskie;nazwiska;na;litwie;jest;wyrok,88,0,827992.html) Polskie nazwiska na Litwie. Jest wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Litwa może odmówić zmiany pisowni nazwiska na polską.
Tagi: stosunki polska-litwa, litwa, polacy, szkoła, edukacja, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz