Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy chcą zakać aborcji na Litwie

0
Podziel się:

Współrządzący na Litwie socjaldemokraci potępili inicjatywę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w sprawie zakazu aborcji. Polskie ugrupowanie należy do koalicji rządzącej.

Polacy chcą zakać aborcji na Litwie
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Sejm w pierwszym czytaniu zaaprobował już projekt ustawy o ochronie życia w fazie prenatalnej. W najbliższym czasie ma się odbyć kolejne, drugie z trzech głosowań nad tym projektem.

Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do dwunastego tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet. Zgłoszony przez AWPL projekt ustawy o ochronie życia poczętego zakłada, że ciąża mogłaby być przerywana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu.

_ - Potępiamy dążenia sił populistycznych do przyjęcia regresywnej ustawy o przerywaniu ciąży i narzucenia całemu społeczeństwu moralnego poglądu jednej grupy _ - czytamy w oświadczeniu socjaldemokratycznej frakcji parlamentarnej.

Jak się wskazuje w oświadczeniu, socjaldemokraci są przeciwni zakazowi aborcji, bo _ zdaje to kobiety i ich życie na łaskę państwa, poddaje je kontroli instytucji _. _ - Jest to naruszeniem praw człowieka, ograniczeniem prawa kobiety do swojego ciała, naruszeniem prywatności, godności i honoru _ - podkreślono.

Socjaldemokraci zastrzegli, że nie propagują praktyk przerywania ciąży, wyrażają jednak opinię, że _ zakaz nie zmniejszyłby liczby aborcji, a jedynie zepchnąłby je do szarej strefy, co stwarzałoby zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety _.

_ Oświadczenie socjaldemokratów jest reakcją na coraz większe poparcie, jakie nasz projekt zyskuje w Sejmie _ - powiedział poseł AWPL Zbigniew Jedziński. Wczoraj projekt ustawy antyaborcyjnej pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia. W przyszłym tygodniu będzie go omawiała sejmowa komisja praw człowieka, po czym trafi on ponownie pod obrady Sejmu.

W ocenie posła Jedzińskiego sprzeciw socjaldemokratów wobec inicjatywy AWPL nie jest naruszeniem umowy koalicyjnej, gdyż _ zgodnie z porozumieniem, w kwestiach dotyczących światopoglądu każdy może głosować według własnego sumienia _.

Przed kilkoma miesiącami projektu AWPL zakazujący aborcji nie poparł też rząd Litwy, na czele którego stoi przewodniczący Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej Algirdas Butkeviczius. Zdaniem ministra zdrowia Litwy Vytenisa Andriukaitisa _ problem aborcji należy rozwiązać nie ustawowym zakazem, ale zwróceniem większej uwagi na edukację seksualną, zwiększając zakres pomocy psychologicznej _.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce zaostrzenia prawa aborcyjnego Sejm zajmie się projektem obywatelskim, przewidującym usunięcia wyjątku, dopuszczającego przerwanie ciąży, gdy dziecko ma wady genetyczne lub wrodzone.
Polak na wysokim stanowisku. Pierwszy raz W tajnym głosowaniu kandydaturę Jarosława Narkiewicza poparło 73 posłów, przeciwko opowiedziało się 43.
Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje... Zdaniem RPO największym zagrożeniem jest brak skutecznej strategii państwa w walce z takimi zjawiskami jak skrajna bieda, bezrobocie, wykluczenie społeczne i bezdomność.
Sąd zdecydował w sprawie krzyża w Sejmie Posłowie Twojego Ruchu twierdzą, że symbol godzi w ich dobro osobiste, jakim jest wolność religijna. Sąd stwierdził, że krzyż ma zostać na dotychczasowym miejscu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)