Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pokojowa Nagroda Nobla. Kto ma szansę?

0
Podziel się

O nagrodę mogą ubiegać się poszczególne osoby jak i całe organizacje.

Pokojowa Nagroda Nobla. Kto ma szansę?
(Portret Alfreda Nobla/Gösta Florman/The Royal Library)
bEqBnVat

Dziś dowiemy się, kto został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Werdykt ogłosi jak zwykle Norweski Komitet Noblowski w Oslo.

Zgodnie z rolą fundatora, szwedzkiego biznesmena Alfreda Nobla, nagroda przyznawana jest tym, którzy działają na rzecz jedności narodów, redukują armię i zapobiegają wojnom. Laureata wyłania pięcioosobowy, Norweski Komitet Noblowski wyznaczany przez parlament Norwegii.

O nagrodę mogą ubiegać się poszczególne osoby jak i całe organizacje. W ostatnich latach wyróżniono na przykład Unię Europejską, trzy działaczki na rzecz praw kobiet, ONZ, czy Organizację Lekarzy bez Granic. Zdaniem krytyków, wybór laureata to proces arbitralny i upolityczniony. Szczególne kontrowersji wzbudziła nagroda dla prezydenta USA Baracka Obamy, który w 2009 roku został uhonorowany zaledwie po 9 miesiącach od objęcia urzędu.

bEqBnVav
Czytaj więcej w Money.pl
Budżet podważy ekonomiczną wiarygodność USA Amerykańscy politycy muszą się porozumieć w sprawie podniesienia limitu zadłużenia do 17 października.
Budżet USA. Obama nie chce negocjować Już od ośmiu dni nie działają amerykańskie instytucje federalne.
Strefa wolnego handlu nad Pacyfikiem? Mimo częściowego wstrzymania pracy rządu USA prezydent leci do Azji Południowo-Wschodniej, gdzie negocjować układ.
bEqBnVaW
KOMENTARZE
(0)