Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
24.03.2013 10:11

Podział posmoleński będzie obecny przez długie lata?

Według Dudka, konflikt PO-PiS jest kontynuacją podziału postsolidarnościowego, który zaznaczył się w obozie Solidarności w 1990 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Do księgarń trafiła książka prof. Antoniego Dudka _ Historia Polityczna Polski 1989-2012 _. _ Mieliśmy podział postkomunistyczny, postsolidarnościowy, teraz mamy posmoleński. To trzeci wielki temat dzielący polityków i będzie obecny przez długie lata _ - powiedział Dudek. *

Historyk i politolog prof. Antoni Dudek w swojej najnowszej książce podejmuje próbę ukazania współczesnej sytuacji politycznej, śledzi losy liderów partyjnych i kierowanych przez nich ugrupowań. Opisuje działania poszczególnych rządów oraz kontrowersje wokół kolejnych prezydentur: Wałęsy, Kwaśniewskiego, Kaczyńskiego i Komorowskiego. Przypomina najważniejsze konflikty ostatniego dwudziestolecia i mierzy się z najbardziej aktualnymi problemami.

_ - Najtrudniej było mi pisać te ostatnie fragmenty książki, bo trzeba się było uwolnić od dychotomicznego spojrzenia, od narracji dwóch głównych formacji politycznych, które zdominowały polską scenę polityczną; mam na myśli narrację platformerską i pisowską _ - powiedział Dudek.

Jak przyznał historyk, najtrudniejszy do opisania był dla niego podrozdział o katastrofie smoleńskiej. _ - To było przecież apogeum emocji politycznych. Sposób, w jaki to opisałem, odbiega od tego, co zazwyczaj słyszymy w tych dwóch narracjach (PO i PiS). Ja się ustawiam z boku, tzn. nie przesądzam absolutnie przyczyn katastrofy smoleńskiej _ - mówi autor.

_ - Natomiast wprowadzam w ogóle pojęcie podziału posmoleńskiego, mieliśmy podział postkomunistyczny, postsolidarnościowy, teraz mamy posmoleński. To trzeci wielki temat dzielący polityków i będzie obecny przez długie lata _ - uważa historyk.

Według Dudka, konflikt PO-PiS jest kontynuacją podziału postsolidarnościowego, który zaznaczył się w obozie Solidarności w 1990 r. Na pytanie, czy podział posmoleński nie jest tożsamy z podziałem postsolidarnościowym, historyk odpowiada, że jeżeli wczytać się w wypowiedzi niektórych polityków lewicy, np. Włodzimierza Cimoszewicza, to można znaleźć w nich bardzo krytyczny stosunek do polityki rządu Tuska wobec sprawy katastrofy. - _ To pokazuje, że sprawa smoleńska, choć obecnie wydaje się zdominowana przez PiS, będzie też w przyszłości wykorzystywana przez lewicę. Oczywiście jej politycy nie będą mówić o spisku czy zamachu, ale o błędach rządu PO już po katastrofie _ - przekonuje politolog.

_ - Gdyby dać fragment z mojej książki o katastrofie do przeczytania politykom, to obie strony (PO i PiS) byłyby niezadowolone, bo ja idę w poprzek tych podziałów, uważam, że w Polsce można mieć jeszcze zdanie odrębne od tych dwóch głównych, dominujących nurtów _ - uznał Dudek.

Zgodnie ze słowem wstępnym _ Historia Polityczna Polski 1989-2012 _, ma służyć przypomnieniu wydarzeń po 1989 roku. _ - Dzięki tym kontekstom można zrozumieć współczesną scenę polityczną. Wyrosło już całe pokolenie Polaków, dla których ostatnia dekada XX wieku i początek nowego wieku stanowią już tylko historię. To politycy wywodzący się z tego pokolenia będą stopniowo przejmować ster rządów i im właśnie dedykuję tę pracę _ - napisał Dudek.

Okładka _ Historii Politycznej _ to fotografia z 1992 r. przedstawiająca Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego, uśmiechniętych, ściskających sobie prawice.

_ - Przewrotne jest to zdjęcie na okładce pokazujące dwóch polityków, którzy symbolizują i nadają ton naszemu współczesnemu życiu politycznemu. Dziś się by ich nie dało tak pewnie sfotografować, ale warto pamiętać, że zrobiono je 5 czerwca 1992 roku, nazajutrz po obaleniu rządu Olszewskiego, gdy Kaczyński i Tusk grali przeciwko sobie bardzo ostro. Jeden bronił, drugi obalał _ - przypomniał historyk.

Zdaniem Dudka to _ przewrotne zdjęcie _ wskazuje na element teatru, jaki od zawsze jest obecny w polityce. Przed wejściem do studia telewizyjnego politycy pozostają często w zupełnie innych relacjach niż na wizji. _ Tam, gdzie nie ma kamer, np. w komisjach sejmowych, ta polityka nie jest taka straszna, jest bardziej konstruktywna, poważna, nie ma tej telewizyjnej demagogii _ - powiedział Dudek.

Zgodnie z tym, co jest napisane w _ Historii Politycznej _, nie można zrozumieć współczesnej sceny politycznej bez tego, co działo się na niej od ponad dwudziestu lat. Jak przyznał Dudek należy unikać w pracach historycznych łatwych ocen. _ Ja mam bardziej centro-prawicowe spojrzenie, ale nie partyjne. I nie wmawiam nikomu, że moja książka jest apolityczna. Ona jest apartyjna. Apolityczność jest utopią, natomiast apartyjność jest możliwa, choć trudna _ - powiedział PAP politolog.

_ Historia Polityczna Polski 1989-2012 _ to czwarte _ wcielenie _ publikacji prof. Dudka dotyczących Polski po przełomie 1989 roku. Pierwszą publikacją z serii była książka _ Pierwsze lata III Rzeczpospolitej _. Jak tłumaczy naukowiec: _ - Ta książka jest trochę jak drzewo, ma wiele słojów, ja do niej po prostu dokładam. Oczywiście trochę rzeczy usuwam, np. szczegółowe opisy kampanii wyborczych. Doszło jednak całe mnóstwo szczegółów, a całkowicie nowe są rozdziały dotyczące rządów PiS i PO. _

Antoni Dudek to politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej, autor i współautor kilku książek m.in.: _ Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990 _, _ PRL bez makijażu _, _ Instytut. Osobista historia IPN _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd załatwił dobrą posadę Arabskiemu" _ Jest poważne podejrzenie - niedopełnienia obowiązków przez Tomasza Arabskiego _ - przypomina PiS.
Śledztwo smoleńskie zostanie wznowione Śledztwo ws. nieprawidłowości w przygotowaniu przez osoby cywilne wizyt w Katyniu 7 i 10 kwietnia 2010 r. zostanie wznowione
Ambasador w Smoleńsku. Sprawdź, co ustalał Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski przebywał dziś w Smoleńsku, gdzie m.in. spotkał się z gubernatorem obwodu smoleńskiego Aleksiejem Ostrowskim.
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz