Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyżki czynszu. Sąd oddalił pozew lokatorów

0
Podziel się:

Dziś odbyła się pierwsza rozprawa, w której stawki czynszów w mieszkaniach komunalnych zaskarżyło 3 lokatorów. Kolejne pozwy czekają na rozpatrzenie.

Podwyżki czynszu. Sąd oddalił pozew lokatorów
(Mikdam/Dreamstime)
bEUfisqJ

Sąd rejonowy w Olsztynie oddalił dziś pozwy lokatorów mieszkań komunalnych, którzy zaskarżyli gminę o nieuzasadnione podwyżki czynszów. Wyrok nie jest prawomocny.

Dziś odbyła się pierwsza rozprawa, w której stawki czynszów w mieszkaniach komunalnych zaskarżyło trzech lokatorów. Kolejne pozwy czekają w sądzie na rozpatrzenie.

Jedna z lokatorek, Natalia Gątarska mówiła przed sądem, że mieszkańcy wystąpili przeciw gminie, bo nie zgadzają się na 130-proc. podwyżkę czynszu. Dodała jednocześnie, że stawka bazowa czynszu została naliczona niezgodnie z prawem.

bEUfisqL

Do tej pory lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie za metr kwadratowy płacili 2,89 zł, a po podwyżce mieli płacić 6,24 zł.

_ - Lokatorzy mieszkań komunalnych nie są ludźmi zamożnymi, te podwyżki są bardzo duże, gmina mogła wprowadzać je systematycznie, rozłożone w ciągu kilku lat, a nie jednorazowo _- podkreśliła.

Sąd oddalił dziś pozwy najemców, ponieważ ocenił, że gmina miała prawo do skokowej podwyżki czynszu. Jednocześnie jednak sąd przyznał rację lokatorom, wskazując, że prezydent Olsztyna zarządzeniem podał źle wyliczoną, bo zawyżoną o 32 grosze nową stawkę czynszu.

Według najemców, gdy prezydent podpisywał zarządzenia ws. podwyżek czynszów, obowiązywało już obwieszczenie wojewody warmińsko-mazurskiego, który ustalił wskaźnik kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego na 4440 zł. Według wyliczeń lokatorów, przy takim wskaźniku stawka bazowa czynszu powinna wynieść 5,92 zł za metr kwadratowy mieszkania. Natomiast prezydent - według lokatorów - posłużył się wskaźnikiem wyższym, niekorzystnym dla lokatorów i w ten sposób zawyżyli stawkę bazową czynszu do 6,24 zł za metr kw. Prezydent skorygował tę stawkę zarządzeniem wydanym w lipcu, gdy lokatorzy złożyli już pozwy w sądzie. Ostatecznie stawka bazowa po podwyżce wynosi 5,92 zł za metr kw.

bEUfisqR

Gątarska powiedziała, że mimo niekorzystnego rozstrzygnięcia nie żałuje, że spór zakończył w sądzie. _ - Niech gmina wie, że z lokatorami nie wolno pogrywać _ - dodała.

Dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz powiedział, że trudno mu się odnieść merytorycznie do wyroku sądu. _ - Poczekamy na uzasadnienie wyroku na piśmie _ - podkreślił.

W styczniu br. radni - oprócz podwyżek za opłaty w mieszkaniach komunalnych - uchwalili także system ulg związanych ze stanem technicznym lokali. Na 10-proc. obniżki czynszu mogą liczyć najemcy, którzy zajmują lokal w suterenie i bez kanalizacji podłączonej do miejskiej sieci, z koniecznością wywożenia nieczystości z szamba. Z 5-proc. obniżki stawki czynszowej mogą skorzystać najemcy, którzy zajmują lokal wspólny dla 2 i 3 rodzin oraz lokal, który nie ma toalety w mieszkaniu.

Radni wprowadzili także szereg podwyżek dodatkowych dla lokatorów, którzy mają podwyższony standard mieszkania. Za lokal z centralnym ogrzewaniem czynsz wzrasta dodatkowo o 30 proc.; za lokal z ciepłą wodą z sieci miejskiej najemcy będą płacić więcej o 20 proc.; 10-proc. zwyżkę opłaty czynszowej przewidziano dla najemców w mieszkaniach wybudowanych po 1982 r. i po przeprowadzonym kapitalnym remoncie oraz budynkach w tzw. pierwszej strefie zamieszkania, czyli w śródmieściu i na starym mieście.

bEUfisqS

Na ulgi mogą liczyć także mieszkańcy lokali komunalnych mający niskie dochody. I tak rodzina, która ma dochód do 582 zł na osobę, może ubiegać się o 50-proc. ulgę, a z 30-proc. ulgi skorzysta rodzina, której dochód na osobę wynosi od 728 zł do 910 zł.

Zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Olsztynie wynosi 27 mln zł. Jednomiesięczną zwłokę w opłacie czynszowej ma 60 proc. najemców. W Olsztynie jest zawartych ponad 5 tys. umów z najemcami lokali komunalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak morderca z Tuscon ocalił życie Mężczyzna, który zastrzelił sześć osób i ciężko ranił kongresmenkę Gabrielle Giffords, ocalił życie przyznając się do winy.
Ważny wyrok w sprawie śmierci dziecka Rodzice dziecka, które na skutek wypadku przyszło na świat martwe, mogą żądać od sprawcy wypadku zadośćuczynienia za krzywdę.
Oskarżyli ich o produkcję 300 kg amfetaminy Na trop wytwórni policja wpadła po przypadkowej kontroli drogowej dwóch samochodów w grudniu 2010 r. w okolicach Węgrowa.
bEUfisrm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)