Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsłuchy w Polsce będą trudniejsze?

0
Podziel się:

Ludowcy proponują by skrócić obowiązek przechowywania danych operatorów sieci komórkowych z dwóch lat do pół roku.

Podsłuchy w Polsce będą trudniejsze?
(Winterling/Dreamstime)

PSL alarmuje - Polska przoduje w niechlubnym rankingu jeśli chodzi o przechowywanie bilingów. Ludowcy proponują by skrócić obowiązek przechowywania danych operatorów sieci komórkowych z dwóch lat do pół roku. W Sejmie odbędzie pierwsze czytanie ich projektu w tej sprawie.

Ludowcy przyznają, że zgłosili projekt zmian w Prawie telekomunikacyjnym m.in. w związku z kontrowersjami wokół ACTA.

_ W obliczu nasilających się protestów społeczeństwa obywatelskiego wobec międzynarodowej umowy ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) dotyczącej walki z łamaniem praw własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami należy szczególną uwagę zwrócić na krajowe przepisy, które w sposób nazbyt inwazyjny wkraczają w prawa i wolności obywatela. Szczególne znaczenie ma tu obszar prywatności skupiający się wokół problematyki konstytucyjnej ochrony wolności komunikowania się _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński tłumaczy, że operatorzy zobowiązani są do przechowywania przez 2 lata danych dotyczących m.in. połączeń i sms-ów przychodzących i wychodzących. Służby, takie jak prokuratura czy policja, mogą zwrócić się do operatora o udostępnienie tych danych, a ten ma obowiązek to uczynić.

_ - Operator nie ma żadnej możliwości odmówienia służbom udostępnienia danych. Nie ma też żadnej nad tym kontroli ze strony sądu _ - tłumaczy Kosiński.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KOSIŃSKIEGO:

źródło: IAR

PSL podkreśla, że służby otrzymują te dane za darmo, a operatorzy ponoszą koszty ich przechowywania. Według danych sprzed kilku lat koszty te miały wynosić około 3 mln euro - twierdzą ludowcy. Poseł PSL Józef Racki podkreślał we wtorek, że 90 proc. zapotrzebowań na tzw. dane retencyjne dotyczy okresu 6 miesięcznego, a jedynie 10 proc. - pozostałego okresu.

Senator Andżelika Możdżanowska poinformowała, że w 2011 sądy, prokuratura, policja i inne służby sięgały po dane o połączeniach niemal 2 miliony razy.

PSL przypomina, że w 2006 roku przechowywanie danych retencyjnych zostało wydłużone z 12 miesięcy do 24 miesięcy - czyli do maksymalnego okresu dopuszczanego przez unijne prawo. Przez 6 miesięcy dane retencyjne przechowują Niemcy, Litwa, Luksemburg, Słowacja i Holandia, przez 12 miesięcy - Dania, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, a przez 18 miesięcy - Łotwa i Słowenia. Oprócz Polski okres 24 miesięcy przyjęły także Irlandia i Włochy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska według Boniego to "Stajnia Augiasza" - _ Przepraszam za opóźnienie, ale sprawy muszą stać na nogach, a nie na głowie _ - mówi minister.
ACTA znów w centrum. Zachęcają Polaków do.. Fundacja Panoptykon apeluje do Polaków, by właśnie teraz mailowali do europarlamentarzystów w sprawie ACTA.
Wszędzie będzie monitoring? Pracują nad tym - _ To jest projekt badawczy, czy zostanie on wdrożony, zobaczymy _ - mówi rektor AGH prof. Antoni Tajduś.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)