Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podsłuchy do kontroli. Jest podpis

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania
karnego.

Podsłuchy do kontroli. Jest podpis
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego.

W myśl noweli prokurator generalny będzie przedstawiał Sejmowi i Senatowi coroczną, jawną informację o liczbie wnioskowanych i zastosowanych technik operacyjnych. Informacja ta będzie także zawierać dane o efektach sądowego i prokuratorskiego nadzoru nad tymi czynnościami. Zaostrzone zostaną kryteria pozwalające na wydanie zgody na stosowanie podsłuchów.

Nowelizacja przewiduje zakaz wykorzystywania dowodów uzyskanych w wyniku kontroli procesowej oraz kontroli operacyjnej w innych postępowaniach niż postępowanie karne. Chodzi np. o postępowania przed sądami cywilnymi czy sądami pracy.

Wprowadzony zostanie też obowiązek dołączenia do wniosku o zgodę na podsłuch materiałów operacyjnych uzasadniających ten wniosek. Obecnie składany jest tylko wniosek bez materiałów uzasadniających. Zmiana ma zapewnić możliwość nie tylko formalnej, ale i merytorycznej oceny wnioskowanych czynności operacyjnych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t124574.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gmyz;przed;komisja;nie;mam;dowodow;na;podsluchy,167,0,731047.html) Gmyz przed komisją: Nie mam dowodów na podsłuchy

Materiały z podsłuchów, które w ocenie służb są istotne dla bezpieczeństwa państwa, będą mogły być przechowywane dopiero po zatwierdzeniu przez warszawski sąd okręgowy, na pisemny wniosek szefa służby, po uzyskaniu zgody prokuratora generalnego.

Uznano zatem konieczność sprawowania nadzoru przez organy zewnętrzne nad podejmowaniem decyzji o zachowaniu materiałów pochodzących z kontroli operacyjnej.

W nowelizacji zobowiązano też organy ścigania do powiadomienia prokuratora o wydaniu i wykonaniu zarządzenia dotyczącego zniszczenia materiałów z kontroli operacyjnej, które nie potwierdziły informacji o popełnieniu przestępstwa.

Z oficjalnych danych wynika, że tajne służby występują do operatorów o udostępnienie ok. 60-70 tys. billingów rocznie. W 2009 r. najczęściej występowała o nie ABW (50 tys. razy), a CBA i SKW - po ok. 7 tys. razy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t86496.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lech;kaczynski;byl;podsluchiwany;prokuratura;zaprzecza,210,0,784594.html) Lech Kaczyński był podsłuchiwany? Prokuratura zaprzecza Prezydent i jego żona mieli być inwigilowani w sprawie wycieku raportu gruzińskiego w 2008 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t117064.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sluzby;specjalne;wola;nazwiska;od;bilingow,32,0,768800.html) Służby specjalne wolą nazwiska od bilingów Tylko w 2009 roku uprawnione instytucje wystosowały ponad milion zapytań do operatorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t95384.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/abw;nie;bylo;inwigilacji;pary;prezydenckiej,213,0,766165.html) ABW: Nie było inwigilacji pary prezydenckiej Agencja zaprzecza zarzutom opublikowanym przez posłów PiS, którzy mówią o polskiej _ Watergate _.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)