Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsłuchy w USA. Senat chce kontynuowania

0
Podziel się:

Ustawę ograniczającą uprawnienia NSA popierał prezydent Obama.

Podsłuchy w USA. Senat chce kontynuowania
(lusi/sxc.hu)

Projekt nazwany USA _ Freedom Act _ przewidywał ograniczenie uprawnień NSA do uzyskiwania od operatorów danych o połączeniach telefonicznych do przypadków dochodzeń przeciwko konkretnym osobom podejrzanym o terroryzm. Senat ją odrzucił.

Ustawa była popierana przez rzadko występującą koalicję większości Demokratów i części konserwatywnych Republikanów, ale nie zdołała uzyskać niezbędnej większości 60 głosów w 100-osobowym Senacie. Za projektem ustawy głosowało 58 senatorów a przeciwko 42.

Ustawę popierał prezydent Obama dążąc do ograniczenia ingerencji organów państwa w życie prywatne Amerykanów a także takie giganty w dziedzinie technologii informatycznej jak AOL, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Twitter i Yahoo. Przeciwnicy ustawy argumentowali, że byłaby ona korzystna dla wrogów Stanów Zjednoczonych, w tym ekstremistów z Państwa Islamskiego.

Przeciwko ustawie wystąpił zdecydowanie przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell. _ Jeżeli naszym celem jest osłabienie i zniszczenie Państwa Islamskiego, jak powiedział prezydent, to przynajmniej nie powinniśmy robić niczego aby pogarszać sytuację _ - powiedział.

Zwolennicy ustawy, w tym jej sponsor demokratyczny senator Patrick Leahy, zapowiedzieli dalszą walkę o jej uchwalenie.

Fakt masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych milionów Amerykanów przez NSA ujawnił były pracownik kontraktowy tej agencji Edward Snowden, który uzyskał prawo tymczasowego azylu w Rosji. Jest on ścigany przez władze USA listem gończym.

Czytaj więcej w Money.pl
Dokumenty NSA odtajnione. Co w nich było? Clapper wyjaśnił, że to były prezydent USA George W. Bush wydał zgodę na programy, w ramach których monitorowano podejrzanych o terroryzm
Z Petersburga zniknął pomnik Steve'a Jobsa W styczniu ubiegłego roku przedsiębiorca Maksim Dołgopolov ufundował i postawił na terenie Uniwersytetu ITMO w Sankt-Petersburgu interaktywny, liczący 2-metry pomnik upamiętniający życie Steve'a Jobsa - współzałożyciela firmy Apple. 31 października br. ten sam przedsiębiorca zdecydował się usunąć pomnik.
Były szef bułgarskiego MSW uniknie sądu? Sprawa dotyczy nielegalnego podsłuchu prowadzonego przez MSW w okresie od roku 2009 do marca 2013 roku, kiedy Cwetanow był wicepremierem i szefem resortu spraw wewnętrznych.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)