Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podpalenie w więzieniu. Nie chcieli mu zapłacić

0
Podziel się:

Byli więźniowie polityczni domagają się, by rząd w trybie natychmiastowym wypłacił ofiarom reżimu komunistycznego po 14 euro.

Podpalenie w więzieniu. Nie chcieli mu zapłacić
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Były więzień polityczny podpalił się w stolicy Albanii, Tiranie, w proteście przeciwko opóźnieniu przez władze wypłaty odszkodowań za czas spędzony w komunistycznych więzieniach. To już drugi taki desperacki akt w tym tygodniu.

Według świadków 47-letni Lierak Beko, ojciec dwojga dzieci, oblał się benzyną, po czym się podpalił. Z ciężkimi oparzeniami obejmującymi ponad połowę powierzchni ciała trafił do stołecznego szpitala.

Beko należy do grupy ok. 20 byłych więźniów reżimu komunistycznego, którzy od wielu dni prowadzą w Tiranie strajk głodowy, domagając się spełnienia ich żądań. Byli dysydenci oświadczyli, że są gotowi _ na najwyższe poświęcenia, jeśli władze pozostaną głuche na ich żądania _.

W poniedziałek samopodpalenia dokonał inny dawny więzień polityczny Gjergj Ndreca, który spędził w komunistycznym więzieniu sześć lat. Lekarze zapewniają, że mimo ciężkich obrażeń jego życie nie jest zagrożone.

Byli więźniowie polityczni domagają się, by rząd _ w trybie natychmiastowym _ wypłacił ofiarom reżimu komunistycznego po 2 tys. leków (czyli ok. 14 euro) za każdy dzień spędzony za kratami.

Oficjalne źródła albańskie twierdzą, że już ponad 11 tys. dawnych dysydentów otrzymało pierwszą transzę wypłaty.

W czasie rządów komunistów ok. 100 tys. Albańczyków zostało straconych, trafiło do więzień lub do obozów pracy. Reżim komunistyczny, na którego czele stał Enver Hodża, należał do najbardziej brutalnych w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin mięknie? Nie wyklucza ułaskawienia... Putin mówił o tym w specjalnym programie telewizji NTV poświęconym 60-leciu szefa państwa.
List 16 do prezydenta. W sprawie więźniów Byli białoruscy więźniowie polityczni chcą zwolnienia obecnych więźniów politycznych.
Pracuje coraz mniej więźniów. Oto powody Systematycznie zmniejsza się liczba więźniów zatrudnianych w przywięziennych zakładach pracy.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)