Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO zrywa lokalną koalicję. Przez korupcję

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska zdecydowała wczoraj o zerwaniu koalicji w Radzie Miasta Tarnowa z lokalnym ugrupowaniem Tarnowianie.

Na zdjeciu Ryszard Ś.
Na zdjeciu Ryszard Ś. (PAP/Paweł Topolski)
bELaKUWd

Platforma Obywatelska zdecydowała wczoraj o zerwaniu koalicji w Radzie Miasta Tarnowa z lokalnym ugrupowaniem Tarnowianie, założonym przez prezydenta tego miasta Ryszarda Ś., który przebywa w areszcie w związku z podejrzeniem o korupcję.

Jak poinformował szef tarnowskiej PO poseł Robert Wardzała, uchwałę o zerwaniu koalicji podjęła rada powiatowa Platformy w Tarnowie, która jest statutowym organem partii władnym podjąć decyzję w tej sprawie. Wcześniej takie rozwiązanie zarekomendowała jej tarnowska PO.

_ W zasadzie jednogłośnie została przegłosowana decyzja o rozwiązaniu koalicji (...). Na 37 obecnych 36 głosów było za rozwiązaniem, jeden się wstrzymał, nie było głosów przeciwnych _ - powiedział Wardzała po posiedzeniu rady powiatowej PO.

bELaKUWf

Według niego decyzja o zerwaniu koalicji wynika przede wszystkim z dążenia PO do _ sanacji życia publicznego _ w mieście, przygotowania Tarnowa _ na kolejny etap finansowania ze środków unijnych i naprawienia tego, co negatywnego wydarzyło się przez ostatnie miesiące _.

_ Mamy pewne rozwiązania, które są w toku, prezydent nasz aktualnie pełniący obowiązki (zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański - PAP) wspólnie z marszałkiem województwa nad tym pracują, by zabezpieczyć miasto na kolejne lata, jeśli chodzi o finansowanie zewnętrzne _ - dodał szef tarnowskiej PO.

Według niego między koalicjantami występowała _ daleko idąca rozbieżność _ dotycząca przyszłości Tarnowa oraz stosunku do sytuacji powstałej po aresztowaniu prezydenta Ryszarda Ś.

_ Platforma jednoznacznie odcina się i mówi +stop korupcji+ (...). Oczywiście to jest ludzkie zachowanie, że bronią swojego prezydenta, wierzą w jego niewinność, my tu nie wyroku nie ferujemy (...), natomiast miasto wymaga opieki i natychmiastowych działań _ - zaznaczył Wardzała.

bELaKUWl

Po zerwaniu koalicji Platformie brakuje pięciu głosów do uzyskania większości w Radzie Miasta Tarnowa. Zdaniem Wardzały, w takiej sytuacji możliwe będzie tworzenie doraźnych porozumień z radnymi innych klubów, nie wykluczył też pozyskania do klubu PO innych radnych, w tym z ugrupowania Tarnowianie.

_ Wierzymy w to, że każdy z radnych tarnowskich myśli o dobru miasta, a nie o interesach politycznych w sytuacji, kiedy miasto znalazło się w opresji _ - zaznaczył.

Ryszard Ś. został zatrzymany 27 września; usłyszał wówczas zarzut przyjęcia w 2010 r. od przedstawicieli jednej z firm budowlanych 50 tys. zł (obecnie prokuratura zarzuca mu przyjęcie 70 tys. zł) w zamian za przychylność dla tej firmy przy przetargach na wykonanie robót drogowych. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie podaje bliższych informacji.

Uwolnienia Ryszarda Ś. na święta Bożego Narodzenia - w związku z wpłaceniem poręczenia majątkowego przez rodzinę - domagało się w liście do prokuratury Stowarzyszenie Tarnowianie.

bELaKUWm

W zeszłym miesiącu Sąd Rejonowy w Nowym Sączu na wniosek krakowskiej prokuratury przedłużył areszt wobec prezydenta Tarnowa o kolejne trzy miesiące. Zastrzegł jednak, że może on odzyskać wolność po wpłaceniu 250 tys. zł poręczenia majątkowego. Sąd wyższej instancji rozpatrując w zeszłym tygodniu zażalenie prokuratury na decyzję o poręczeniu, podzielił jej argumentację i zdecydował, że Ryszard Ś. nie może wcześniej wyjść na wolność. Pozostanie on w areszcie do 27 marca.

Zatrzymania w tej sprawie są efektem śledztwa prowadzonego przez krakowską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, a dotyczącego przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z inwestycjami drogowymi realizowanymi na terenie Tarnowa. Zarzuty usłyszało do tej pory pięć osób.

Na wątek korupcyjny prokuratura trafiła w śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej związanej z budową połączenia al. Jana Pawła II z węzłem Krzyż autostrady A4 w Tarnowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska straciła dziewięć miliardów dolarów Fatalny dla Polski raport Global Financial Integrity. Jesteśmy w niechlubnej światowej czołówce.
Ruszył proces w sprawie afery w ZUS Oskarżeniem objętych jest 13 osób, w tym były prezes Zakładu Sylwester R. i były prezes szczecińskiego ZUS Tadeusz D. Oskarżeni mieli łącznie narazić ZUS na szkodę około 2 mln zł.
To polityczny spisek i "brudna operacja" Turecka policja formalnie aresztowała w Stambule osiem osób, które zostały zatrzymane w tym tygodniu w związku z zarzutami o korupcję.
bELaKUWG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)