Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO zamierza poprzeć Dutkiewicza na prezydenta Wrocławia

0
Podziel się:

Platforma najprawdopodobniej nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Wrocławia i poprze obecnego. Do niedawna radni PO atakowali Dutkiewicza.

PO zamierza poprzeć Dutkiewicza na prezydenta Wrocławia
(Slawomir Bernas/East News)
bEKfSIFx

PO najprawdopodobniej nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Wrocławia i poprze Rafała Dutkiewicza, który rządzi Wrocławiem już trzecią kadencję. Kontrkandydatów na pewno wystawią SLD i PiS.

Lokalna koalicja PO ze Stowarzyszeniem Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu przewodniczy Dutkiewicz, to konsekwencja zmian, jakie dokonały się we władzach dolnośląskiej Platformy w zeszłym roku. Jesienią 2013 r. na stanowisku szefa dolnośląskich struktur Grzegorza Schetynę zastąpił Jacek Protasiewicz, który już wówczas zapowiadał porozumienie z Dutkiewiczem. Pierwszym tego efektem było przyjęcie w lutym tego roku do koalicji w sejmiku województwa działaczy ODŚ.

Jak powiedział PAP szef dolnośląskich struktur PO Jacek Protasiewicz, obecnie nadal prowadzone są rozmowy PO z ugrupowaniem Dutkiewicza, dotyczące porozumienia ws. wyborów samorządowych. _ W najbliższych tygodniach mają zapaść decyzje w jakim zakresie razem wystartujemy w wyborach samorządowych _ - powiedział Protasiewicz.

bEKfSIFz

Dodał, że według obecnych ustaleń PO nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Wrocławia i poprze Dutkiewicza. _ Chcemy przy tym, by ODŚ nie wystawił kandydata w Wałbrzychu, gdzie ma wystartować obecny prezydent Roman Szełemej _ - mówił Protasiewicz.

Szef dolnośląskiej PO powiedział również, że trwają rozmowy na temat wspólnej listy ODŚ i PO do sejmiku województwa. _ Chcemy jednak, by była to lista pod szyldem PO _ - powiedział.

Swojego kandydata na prezydenta stolicy Dolnego Śląska nie wskazało jeszcze PiS. Poseł Adam Lipiński, pełnomocnik tej partii w regionie, powiedział, że kandydat zostanie wyłoniony po 20 lipca. Według lokalnych mediów szanse na rywalizację o fotel prezydenta Wrocławia mają wrocławska radna Mirosława Stachowiak-Różecka oraz radny sejmiku Andrzej Jaroch.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin i Godson na prezydentów miast Po klęsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska Razem zastanawia się nad pomysłem na wybory samorządowe.
To miasto wyda 4 mld zł na inwestycje Wśród priorytetów znalazły się m.in. inwestycje w infrastrukturę, kulturę i edukację.
Bosch przejmie dużego producenta AGD Inwestor najprawdopodobniej będzie musiał zapłacić za wrocławskie zakłady co najmniej 315 mln złotych.
To będzie jeden z największych biurowców Dominikański to już czwarta inwestycja Skanska we Wrocławiu i największa jak do tej pory realizacja biurowa w mieście.
bEKfSIFF

Również SLD po 20 lipca chce przedstawić swojego kandydata na prezydenta Wrocławia. _ Zdradzimy jego nazwisko dopiero po konsultacjach z szerokim środowiskiem lewicy we Wrocławiu _ - powiedział szef dolnośląskiego SLD Radosław Mołoń.

Wcześniej lokalne media podawały, że w wyborach na prezydenta Wrocławia mogłaby wystartować europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, która jednak pod koniec czerwca zrezygnowała z członkostwa w SLD. Mołoń zapewnia, że nie pokrzyżowało to planów Sojuszu. _ Tuż po wyborach do Parlamentu Europejskiego pani poseł mówiła, że nie wystartuje w wyborach samorządowych _ - powiedział Mołoń, choć przyznał, że SLD liczył na jej wsparcie w kampanii.

Nad wystawieniem swojego kandydata wciąż zastanawia się PSL. Szef dolnośląskich struktur tej partii Kazimierz Huk powiedział, że decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach. _ Jeżeli zdecydujemy się na start w wyborach na prezydenta Wrocławia, to kandydatem będzie albo wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, albo Rafał Kubacki _ - powiedział Huk.

Dutkiewicz sprawuje urząd prezydenta Wrocławia trzecią kadencję. W 2011 r. wygrał wybory w pierwszej turze otrzymując 71,63 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali: Sławomir Piechota (PO) - 11,01 proc., Dawid Jackiewicz (PiS) - 9,99 proc., Jacek Uczkiewicz (SLD) - 4,52 proc.

bEKfSIGa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)