Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PO wskaże kandydatów do nowych władz miasta

0
Podziel się:

Prezydent Grzegorz Nowaczyk z PO i rada miejska, w której to ugrupowanie miało większość - zostały odwołane przez mieszkańców w połowie kwietnia.

Na zdj. Elżbieta Gelert, PO
Na zdj. Elżbieta Gelert, PO (wikipedia/CC BY-SA 3.0/Elblagwsejmie)

Elbląska PO wskaże jutro kandydatów na prezydenta i radnych w przedterminowych wyborach. Partia straciła władzę w mieście wskutek referendum. Chcemy pokazać, że PO w Elblągu nie jest rozłożona na łopatki i nie chowamy głowy w piasek - mówi posłanka Elżbieta Gelert (na zdj.).

Poprzednie władze Elbląga - prezydent Grzegorz Nowaczyk z PO i rada miejska, w której to ugrupowanie miało większość - zostały odwołane przez mieszkańców w połowie kwietnia. Inicjatorzy referendum zarzucali im niekompetencję, arogancję i utratę zaufania. Do czasu przedterminowych wyborów, wyznaczonych na 23 czerwca, miastem zarządza komisarz.

Jak poinformowała Gelert, pełniąca obecnie obowiązki szefowej elbląskich struktur PO, na sobotę zwołano zjazd powiatowy tej partii, poświęcony wyborom. Ma on zatwierdzić kandydata Platformy na prezydenta oraz listy kandydatów do Rady Miasta.

Działacze wybiorą również nowego przewodniczącego PO w powiecie. Nowaczyk zrezygnował z tej funkcji po przegranym referendum. Do dymisji podali się wówczas także jego najbliżsi współpracownicy z zarządu partii.

W rozmowie z PAP Gelert nie chciała potwierdzić, że zostanie kandydatką na prezydenta miasta i nowym szefem partii w Elblągu. Stwierdziła jedynie, że jej kandydatura _ będzie brana pod uwagę _.

Gelert powiedziała, że podczas sobotnich obrad nie będą rozpatrywane przyczyny porażki w referendum, bo - jak wyjaśniła - lokalni działacze podsumowali je przy wcześniejszych spotkaniach. Jej zdaniem najważniejszym problemem odwołanych władz były _ błędy w komunikacji z mieszkańcami _. Teraz rada powiatowa ma się skupić na kandydatach i programie wyborczym.

Sytuację w Elblągu omawiano w czwartek na zarządzie krajowym Platformy. Wynik referendum - obok wyborów uzupełniających do Senatu w Rybniku i przedterminowych wyborów władz miejskich Żagania - jest uznawany za największą lokalną porażkę PO w ostatnich tygodniach. Raport o powodach przegranego referendum przedstawił wówczas szef regionu warmińsko-mazurskiego PO Jacek Protas, który w sobotę przyjeżdża na zjazd powiatowy do Elbląga. Przy wyborze kandydatów władze krajowe będzie tam reprezentować Agnieszka Pomaska.

_ Trzeba wyciągnąć wnioski z sytuacji, która miała miejsce w Elblągu i w oparciu o to stanąć do wyborów. Należy uczciwie powiedzieć elblążanom, jakie zmiany są potrzebne i walczyć, żeby móc je potem realizować _ - powiedziała Pomaska PAP.

Jej zdaniem władze krajowe nie wyznaczą elbląskim działaczom celu w kategoriach odzyskania władzy. Oczekują natomiast, że tamtejsza Platforma zbuduje przed wyborami silną drużynę, która będzie uczciwie rozmawiać z mieszkańcami o przyszłości miasta i odzyska ich zaufanie.

Pomaska zastrzegła, że nie jest upoważniona, aby relacjonować, jak sprawę Elbląga przyjęto na ostatnim zarządzie krajowym partii, ani mówić o wyciągniętych z tego wnioskach. _ Ja oceniam sytuację w Elblągu bardziej jako problem personalny, który był z prezydentem. Myślę, że skuteczne referendum rozwiązało w pewnym sensie ten problem Platformy _ - stwierdziła.

Czytaj więcej w Money.pl
PO przyspiesza. Tusk rzuca rękawicę Schetynie? Kiedyś w Platformie Obywatelskiej rządził tandem. Dziś Grzegorz Schetyna nie wyobraża sobie takiej sytuacji.
Spore zmiany w PO. Tusk wprowadza zapowiedziane "szybkie działania" Graś poinformował też, że zarząd PO zaproponuje delegatom zmianę statutu partii.
Kto zastąpi Tuska? "Powinni szybko się ujawnić" Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin nie wykluczają startu w wyborach. - _ Czekamy na ich deklarację _ - mówi rzecznik rządu Paweł Graś.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)