Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PO wraca do in vitro. Ujawniają kiedy pokażą ustawę

0
Podziel się:

Projekt dopuszcza in vitro nie tylko dla małżeństw, zezwala też na mrożenie zarodków. Nie ma w nim natomiast mowy o refundacji z budżetu państwa.

PO wraca do in vitro. Ujawniają kiedy pokażą ustawę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W lutym PO złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczącej in vitro. Projekt dopuszcza in vitro nie tylko dla małżeństw, zezwala też na mrożenie zarodków (ale nie na ich niszczenie lub selekcję). Nie ma w nim natomiast mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

_ - Refundacja to jest następny krok. Jeżeli określimy, na jakich zasadach w Polsce jest stosowane in vitro, że są kliniki, które mają certyfikaty, pozostają pod specjalną kontrolą, to wtedy z czystym sumieniem możemy mówić o dalszym kroku, czyli o refundacji, która będzie zależna od zasobności budżetu. Nie można dawać pieniędzy, kiedy nie jest uporządkowany system. Chodzi o to, żeby ludzie, którzy decydują się na in vitro, czuli się bezpiecznie _ - powiedziała wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej zdaniem są szanse, aby Sejm uchwalił projekt jeszcze w tym roku.

Projekt nie ogranicza in vitro tylko do małżeństw. _ In vitro ma być dostępne dla tych, którzy przeszli wszystkie inne procedury leczenia. Nie chcemy, żeby in vitro było metodą na zawołanie. Ma być stosowane wtedy, jeśli inne metody leczenia zawiodą _ - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Projekt pozwala na mrożenie zarodków, ale nie na ich selekcję. _ Zarodek może być mrożony, ale nie może być niszczony, nie zgadzamy się też na selekcję zarodków. Mrożenie traktujemy jako chronienie zarodka, bo nie niszczy ono potencjalnych możliwości rozwoju _ - mówiła.

Ustawa - w kształcie proponowanym przez zespół Kidawy-Błońskiej - nie przesądza, ilu próbom in vitro mogą poddać się pacjenci. _ O tym decyduje lekarz. Ale w dzisiejszych czasach medycyna poszła bardzo do przodu, tych prób jest zdecydowanie mniej, potrzeba też mniej zarodków _ - przekonywała wiceprzewodnicząca klubu PO.

Do projektu są teraz nanoszone poprawki. _ Są rzeczy, które należy poprawić, żeby projekt był bardziej spójny. Te prace są teraz wykonywane, po feriach sejmowych chcemy projekt złożyć _ - zapowiedziała Kidawa-Błońska.

Pytana, kiedy można się spodziewać głosowania nad projektem, Kidawa-Błońska powiedziała: _ W poprzedniej kadencji prace trwały rok. Jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, po lewej stronie część osób pracowała już nad tym zagadnieniem. Sądzę, że powinniśmy teraz ten czas o połowę skrócić _.

Niewykluczone, że partyjni konserwatyści zgłoszą - jako konkurencyjny - dużo bardziej restrykcyjny, powstały również w poprzedniej kadencji, projekt autorstwa obecnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Gowin ograniczał in vitro tylko do małżeństw, nie przewidywał też mrożenia zarodków (proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

_ - Nie poparłbym projektu pani Kidawy-Błońskiej _ - powiedział białostocki poseł PO Jacek Żalek. Zadeklarował, że on sam jest przeciwnikiem metody in vitro. _ Są metody skuteczniejsze, związane z naprotechnologią. Wielu zabiegów in vitro można by uniknąć, gdyby poddać pacjentów właściwemu leczeniu i diagnostyce _ - podkreślił polityk PO. Żalek ocenił też, że metoda in vitro służy _ lobby medycznemu _. Zamrażanie zarodków nazwał zaś _ bawieniem się w demiurgów _.

Niewykluczone, że partyjni konserwatyści zdecydują się złożyć - jako alternatywny dla projektu Kidawy-Błońskiej - właśnie projekt Gowina. _ To naturalna alternatywa - a skrzydło konserwatywne w Platformie liczy około 60-80 osób _ - oceniły źródła w PO.

Sprawą in vitro zajmował się parlament poprzedniej kadencji. Do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej trafiło kilka projektów dotyczących in vitro i regulujących kwestie bioetyczne; zostały one zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO), posła Bolesława Piechę (PiS), Marka Balickiego i Joannę Senyszyn (oboje SLD).

Ostatecznie sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny poparły przygotowany przez podkomisję projekt zakładający tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz dostęp do metody in vitro nie tylko dla par. Ponieważ kadencja parlamentu dobiegła końca, projekt nie trafił już pod obrady Sejmu.

W grudniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że w tej kadencji parlamentu dojdzie do uznania in vitro za jedną ze skutecznych metod leczenia niepłodności. _ Mój pogląd na ten temat jest znany. Uważam, że najpierw potrzebne są przepisy w tej sprawie, bo Polska jest jednym z ostatnich krajów nie mających uregulowanej tej kwestii. Potem będzie mogła być mowa o refundacji _ - powiedział minister.

O ustawie i in vitro czytaj w Money.pl
Władze tego miasta dofinansują in vitro Radni Częstochowy zdecydowali, że miasto przeznaczy 110 tys. zł na dofinansowanie zabiegów sztucznego zapłodnienia.
In vitro: Projekt Piechy nie przejdzie? Projekt Bolesława Piechy, całkowicie zakazujący in vitro, został uznany za zbyt radykalny.
W tej sprawie PO idzie pod rękę z Palikotem Małgorzata Kidawa-Błońska: Powinniśmy jak najszybciej dokończyć prace nad uregulowaniem sprawy in vitro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)