Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w konstytucji
15.12.2010 10:53

PO, SLD, PSL za zmianami w Konstytucji

Te trzy partie uważają, że propozycje prezydenta są jak najbardziej trafione.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Szefowie klubów PO, SLD i PSL ocenili po dzisiejszym spotkaniu z Bronisławem Komorowskim, że do końca kadencji Sejmu uda się przyjąć prezydenckie propozycje zmian w konstytucji, które dotyczą członkostwa Polski w UE. *

Sceptyczny wobec prezydenckiego projektu jest klub PiS, który chciałby, aby równolegle z projektem Bronisława Komorowskiego Sejm rozpatrzył propozycje autorstwa PiS w tej sprawie. Z kolei klub PJN uzależnia swoje poparcie dla prezydenckiego projektu od przedstawienia przez rząd informacji na temat planów Rady Ministrów w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

O swoich propozycjach zmian w ustawie zasadniczej - którymi Sejm zajmuje się dziś - Bronisław Komorowski rozmawiał tego dnia w Sejmie z szefami klubów: PO - Tomaszem Tomczykiewiczem, PiS - Mariuszem Błaszczakiem, SLD - Grzegorzem Napieralskim, PSL - Stanisławem Żelichowskim i PJN - Joanną Kluzik-Rostkowską. Wcześniej prezydent rozmawiał o projekcie zmian w konstytucji z marszałkiem Grzegorzem Schetyną.

Tomczykiewicz mówił dziennikarzom po spotkaniu, że _ pewnie będą jakieś drobne poprawki, ale generalnie wszyscy są za tym, aby ten kierunek kontynuować _ i jak najszybciej umieścić w konstytucji część dotyczącą relacji Polska-UE. Wyraził nadzieję, że uda się to zrobić do końca kadencji Sejmu (listopad 2011 r.).

Pozytywnie o propozycji prezydenckiej mówi też Napieralski. - _ Wielokrotnie o tym mówiliśmy, nawoływaliśmy do takich zmian _ - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami. Zdaniem Napieralskiego, dobrze, że w tym projekcie pojawiła się kwestia _ ewentualnego przygotowania gruntu prawnego i politycznego _ do wprowadzenia w Polsce waluty euro.

_ - Na spotkaniu podkreślaliśmy, że jesteśmy członkiem UE i ważne jest, aby te zmiany doprowadziły do tego, by być silniejszym partnerem dla Unii i więcej od niej czerpać _ - mówił polityk Sojuszu. Według Napieralskiego, na spotkaniu była zgoda co do projektu prezydenckiego.

Zdaniem Żelichowskiego, prezydent _ chce łączyć a nie dzielić _ i wybrał taki fragment w konstytucji, który _ jest ważny dla Polski, a jednocześnie nie dzieli poszczególnych środowisk _.

Pytany o przygotowanie do wprowadzenia waluty euro w Polsce Żelichowski zwrócił uwagę, że w traktacie akcesyjnym zobowiązaliśmy się do zharmonizowania prawa w zakresie funkcjonowania banków, tak by w przyszłości wprowadzić euro.

- _ Kiedy podejmiemy decyzję co do wejścia do strefy euro, to jest sprawa otwarta, ekonomiczna, polityczna. Chodzi o to, by z chwilą gdy będziemy podejmowali takie decyzje była taka możliwość konstytucyjna _ - powiedział polityk ludowców.

Także w jego ocenie, ta propozycja zmian w konstytucji nie jest kontrowersyjna i można będzie ją wprowadzić jeszcze w tej kadencji.

Z kolei Błaszczak ocenił po spotkaniu z prezydentem, że Bronisławowi Komorowskiemu _ najbardziej zależy na zmianie prawnej, która umożliwi wejście do strefy euro _. _ _

_ - My jesteśmy temu przeciwni, uważamy, że należy rozmawiać na temat przystosowania relacji prawnych między instytucjami unijnymi a instytucjami polskimi, tak by prawo polskie miało prymat nad prawem europejskim _ - powiedział szef klubu PiS.

Zaznaczył, że takie zapisy znalazły się w projekcie zmian konstytucji dotyczącym członkostwa Polski w UE i innych organizacjach międzynarodowych złożonym przez jego klub. _ - Niestety marszałek Sejmu nie poczekał na to, by nasz projekt mógł być równolegle omawiany przez Sejm, razem z projektem prezydenckim _ - powiedział.

Szef klubu PiS podkreślił, że pośpiech _ w zmianie prawa, która umożliwi wejście do strefy euro jest złym rozwiązaniem _.

Z kolei szefowa klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała po spotkaniu, że jej klub uzależnia swoje stanowisko wobec prezydenckiego projektu od przedstawienia przez rząd informacji na temat planów Rady Ministrów w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że przystępując do UE Polska zgodziła się na to, _ by kiedyś, w niesprecyzowanej przyszłości _ przyjąć wspólną dla Unii walutę. - _ W tym sensie projekt prezydencki jest zbieżny z tym, o czym zdecydowaliśmy w 2004 roku _ - powiedziała.

Jednak - jak zaznaczyła - nie wyobraża sobie sytuacji, w której _ mamy wpisywać do konstytucji kwestię euro bez rzetelnej, rządowej informacji na temat dzisiejszej kondycji finansowej państwa oraz mapy drogowej dojścia do strefy euro _.

_ Rząd musi pokazać jakie ma plany wobec euro _ - oświadczyła Kluzik-Rostkowska. Według niej, przyjmowanie propozycji prezydenta bez informacji rządu będzie niezrozumiałe dla opinii publicznej.

Prezydent proponuje wprowadzenie do konstytucji nowego rozdziału _ 10a _, dotyczącego roli Polski w UE. Projekt zawiera m.in. uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczy też m.in. organizacji Narodowego Banku Polskiego - w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej.

Zmiany zakładają m.in. możliwość głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez Polaków mieszkających w innych krajach UE, regulują procedury ewentualnego wystąpienia Polski z UE.

Projekt zawiera ponadto zasady przyjmowania polskiego stanowiska prezentowanego później na forum UE. W prezydenckim projekcie znajdą się też przepisy, które mają ułatwić Polsce uczestniczenie w pogłębieniu procesu integracji europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zapisu dotyczącego NBP, w perspektywie wejścia naszego kraju do strefy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t124396.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;polska;wypelni;kryteria;strefy;euro,62,0,729662.html) Tusk: Polska wypełni kryteria strefy euro W rozmowach z premierem Tuskiem kanclerz Merkel zaznaczyła, że UE potrzebuje silnej waluty, a Niemcy zrobią wszystko, by ją umocnić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t126058.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/blaszczak;pospiech;prezydenta;przy;konstytucji;podejrzany,222,0,735198.html) Błaszczak: Pośpiech prezydenta przy Konstytucji podejrzany Prezydent odwiedza dziś Sejm, by lobbować na rzecz zmian w ustawie zasadniczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t116046.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konstytucjonalisci;chwala;propozycje;komorowskiego,220,0,709596.html) Konstytucjonaliści chwalą propozycje Komorowskiego Prezydent chce dostosować prawo do naszego członkostwa w UE.
Tagi: zmiany w konstytucji, komorowski, konstytucja, zmiany, strefa, euro, prezydencja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz