Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Po 70 latach odnaleźli zrabowane obrazy

0
Podziel się

Holenderskie muzea poinformowały o znalezieniu 139 dzieł sztuki, wobec których istnieje prawdopodobieństwo bądź nawet pewność, że zostały zrabowane przez nazistów.

Po 70 latach odnaleźli zrabowane obrazy
(hibino/CC/flickr)
bErGHHhN

Są to obrazy takich mistrzów jak Henri Matisse, Paul Klee i Wassily Kandinsky.

O części tych dzieł wiadomo, że zostały zrabowane, skonfiskowane lub sprzedane pod przymusem; w przypadku innych są to przypuszczenia - powiedział Siebe Weide, dyrektor holenderskiego Stowarzyszenia Muzeów. Podkreślił, że zwrot tych dzieł sztuki jest _ moralnym obowiązkiem _.

Podczas przeglądu zasobów muzealnych sporządzono też listę 20 osób, o których na pewno wiadomo, że pozbawiono je 61 ze zidentyfikowanych dzieł sztuki. Muzea kontaktują się z nimi bądź poszukują ich spadkobierców. Poszukiwani są m.in. spadkobiercy żydowskiego handlarza dzieł sztuki Alberta Sterna, do którego należał obraz Matisse'a.

bErGHHhP

Poprzedni taki przegląd przeprowadzono w Holandii w 2006 roku, koncentrując uwagę na dziełach sztuki pozyskanych w czasie drugiej wojny światowej. Tym razem starano się prześledzić kolejnych właścicieli wszystkich dzieł powstałych przed zakończeniem wojny w 1945 roku, zwracając szczególną uwagę na luki w potwierdzeniach własności po dojściu nazistów do władzy w Niemczech w 1933 roku.

Associated Press odnotowuje, że podobne przeglądy swoich eksponatów przeprowadziły już muzea amerykańskie i brytyjskie, a w trakcie ich przeprowadzania są muzea w Niemczech i w wielu innych krajach. Holenderskie Stowarzyszenie Muzeów przygotowało stronę internetową z informacjami o wynikach poszukiwań zrabowanych dzieł sztuki. Strona będzie początkowo dostępna tylko w języku niderlandzkim, ale do końca 2013 roku gotowa ma być także wersja anglojęzyczna - powiedział Weide.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel do Niemiec o upamiętnienie Sobiboru Rzecznik niemieckiego MSZ, pytany przez dziennikarzy, powiedział w zeszłym tygodniu, że strona niemiecka deklarowała wsparcie dla miejsca pamięci w Sobiborze i oczekuje na reakcję władz w Warszawie
Skradzione dzieła sztuki powróca do kraju? Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.
Pokazują proces hitlerowców w internecie Frankfurcki Instytut im. Fritza Bauera oraz Heskie Archiwum Państwowe udostępniły nagrania w 50. rocznicę rozpoczęcia procesu.
bErGHHiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)