Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Po niektórych ludziach znika ślad"

0
Podziel się:

To hasło najnowszej kampanii Fundacji Itaka, której celem jest zapobieganie zaginięciom.

"Po niektórych ludziach znika ślad"
(Sapandr/Dreamstime.com)
bEKoKpkl

_ Po niektórych ludziach znika ślad _ - to hasło najnowszej kampanii Fundacji Itaka, której celem jest zapobieganie zaginięciom oraz zwrócenie uwagi społecznej na ten problem. Rocznie w Polsce zgłaszanych jest kilkanaście tysięcy zaginięć.

Od 2010 roku liczba zaginięć wzrasta. Cztery lata temu na policję zgłoszono ponad 14 tys. takich przypadków, a od początku tego roku - już prawie 18 tys. Co roku około 7 tys. zgłoszeń dotyczy dzieci i młodzieży.

_ Każdego dnia ludzie mijają słupy oklejone zdjęciami z opisem osób zaginionych, często przechodząc obok nich obojętnie. Dzięki kampanii +Po niektórych znika ślad+ Fundacja chce zwrócić uwagę społeczną na problem zaginięć oraz potrzeby osób, które dotknęła ta tragedia _ - poinformowała PAP Irena Musiałkiewicz z Itaki.

bEKoKpkn

W ramach kampanii Fundacja przygotowała spot, który będzie emitowany w telewizji, radiu, a także na ekranach w warszawskim metrze. Szczegółowe informacje na temat akcji będzie można znaleźć na ulotkach, które będą rozdawane w całym kraju.

Jak wskazują eksperci Itaki, przyczyny zaginięć są różne i zależne od wieku. Małe dzieci najczęściej giną z powodu braku odpowiedniej opieki ze strony rodziców i opiekunów. Zdarza się jednak, że przyczyną jest porwanie rodzicielskie lub uprowadzenie, pedofilia, morderstwo. Przyczyną zaginięć młodzieży jest wielokrotnie ucieczka. Starsze dzieci uciekają z rozmaitych powodów, również z tzw. dobrych domów. Najczęściej młody człowiek ucieka wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga, go przerastają.

W przypadku osób dorosłych często zdarzają się wypadki, urazy powodujące zaniki pamięci. Niektórzy spośród zaginionych to ofiary uprowadzeń czy morderstw. Przyczyną zaginięcia w przypadku starszych osób bardzo często są choroby: wylew, zawał, padaczka, choroba Alzheimera, depresja, schizofrenia.

Eksperci podkreślają, że znikają również ludzie zdrowi. Wielu z nich świadomie zrywa kontakty z bliskimi. _ Poprzez kampanię Itaka chce dotrzeć również do nich, przekonać, aby dali znak życia. Dotyczy to w dużej mierze osób, które od lat przebywają za granicą lub mają nowe życie, a pozostawione rodziny wciąż czekają na ich powrót _ - poinformowała Musiałkiewicz.

bEKoKpkt

Itaka zajmuje się problemem zaginięć oraz świadczy wszechstronną, całodobową i bezpłatną pomoc dla rodzin zaginionych. Jak wynika ze statystyk, pomoc ta jest nadal potrzebna. Fundacja alarmuje, że zaginięcia to nadal problem społeczny, a coraz większy wpływ na to zjawisko mają choroby psychiczne, w tym depresja. Natomiast postępująca globalizacja i zawieranie małżeństw międzykulturowych powodują narastanie problemu porwań rodzicielskich, w wyniku których wiele dzieci często ginie bez śladu. Fundacja notuje bardzo znaczący wzrost spraw z tym związanych.

Fundacja prowadzi szereg cyklicznych akcji społecznych dotyczących depresji, ucieczek z domu, bezpiecznej pracy za zagranicą. Pracownicy Itaki ściśle współpracują z policją w każdej sytuacji zaginięcia, która zostanie zgłoszona do fundacji. Fundacja prowadzi też czynny całą dobę telefon w sprawie zaginionego dziecka - 116 000 oraz linię wsparcia - 801 24 70 70. Linia 116 000 należy do ogólnoeuropejskiej grupy bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej; chodzi o to, by w całej Europie pod danym numerem uzyskać tę samą usługę (116 111 to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży a 116 123 - dla dorosłych).

Współorganizatorem kampanii _ Po niektórych ludziach znika ślad _ jest resort spraw wewnętrznych oraz policja.

Czytaj więcej w Money.pl
Dokumenty w koszu. Uważaj, co wyrzucasz _ - Aż 65 proc. dokumentów w przypadku biur i instytucji zawierało istotne dane dotyczące różnych sfer: życia pracownika, wypłaty, jak i samego przedsiębiorstwa - _powiedziała Anna Wilk z GIODO.
Uwalniamy koperty. Rusza ważna akcja Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na tzw. kopertach. Jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi.
bEKoKpkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)