Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
straż miejska
16.01.2013 07:20

Płock: ruszyło zbieranie podpisów ws. likwidacji Straży Miejskiej

Inicjatorzy akcji twierdzą m.in., że straż zbyt wiele kosztuje i nadużywa swych uprawnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Kucharzyk/East News)

W Płocku rozpoczęła się zbiórka podpisów poparcia dla referendum w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej. Inicjatorzy akcji twierdzą m.in., że straż zbyt wiele kosztuje i nadużywa swych uprawnień.

Marek Tucholski, jeden z organizatorów akcji zbieranie podpisów poparcia, których do przeprowadzenia referendum w Płocku potrzeba ponad 10 tys., zapowiada, że prowadzona będzie ona przez dwa miesiące.

_ - Robimy to z kilku powodów. Po pierwsze nie uważamy, aby Straż Miejska wypełniała należycie powierzone jej obowiązki. Po drugie strażnicy nadużywają pewnych uprawnień i są czasami uciążliwi dla mieszkańców. _

_ Trzeci powód to koszty, które ponosimy, a są one dosyć wysokie _ - oświadczył Tucholski. Wśród przykładów wymienił m.in. zgłoszenia, na które Straż Miejska nie reagowała i odsyłała do policji. _ Było też tak, że za krytyczne opinie na temat działalności Straży Miejskiej, które pojawiały się na forach internetowych, kierowano sprawę do prokuratury _ - dodał.

Tucholski zaznaczył, że zbiórka podpisów poparcia potrzebnych do przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji płockiej Straży Miejskiej to inicjatywa obywatelska. _ Część z nas związana jest oczywiście z różnymi organizacjami, ale tu jesteśmy jako mieszkańcy miasta _ - dodał Tucholski. W styczniu 2012 r. był on jednym z organizatorów płockiej akcji przeciwko ACTA, odbywającej się w ramach ogólnopolskiego protestu.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się we wtorek po południu, w centrum Płocka, na placu przed tamtejszym Teatrem Dramatycznym. Podpisy zbierali młodzi ludzie. Przez megafon informowali o powodach swej akcji i zachęcali do udziału w niej.

Organizatorzy akcji rozdawali także przechodniom ulotki z hasłem: _ Płock miastem wolnym od straży miejskiej _. Autorzy ulotki proponują, by pieniądze zaoszczędzone z likwidacji Straży Miejskiej - w 2012 r. miasto na działalność strażników przeznaczyło ponad 4,4 mln zł - przekazać policji.

_ - To dopiero początek. Podpisy będziemy zbierali w różnych punktach miasta. Wywiesimy też plakaty. Do informowania o akcji wykorzystamy też internet. Wierzę, że uda nam się zebrać wymaganą liczbę podpisów. Myślę, że nie będzie z tym problemu _ - powiedział Tucholski. Dodał, że niezależnie od zbiórki podpisów w sprawie referendum, inicjatorzy tej akcji zwrócą się do radnych Płocka o rozwiązanie Straży Miejskiej poprzez przyjęcie stosownej uchwały.

Rzeczniczka płockiej Straży Miejskiej Jolanta Głowacka zapewniła, że formacja realizuje zadania zgodnie z przyznanymi jej uprawnieniami, a zarzuty o ich nadużywaniu są niezasadne. _ Nikt z grupy osób zbierających podpisy w sprawie referendum, nigdy nie wystąpił do nas z pytaniami, dotyczącymi naszej pracy, w tym dotyczącymi konkretnych zdarzeń _ - podkreśliła Głowacka.

_ - Straż Miejska jak pracowała, tak pracuje. Wykonujemy swoje obowiązki, odpowiadamy na wezwania mieszkańców miasta. Na pewno nie będziemy przeszkadzać w jakikolwiek sposób osobom zbierającym podpisy w sprawie przeprowadzenia referendum _ - dodała rzeczniczka.

Straż Miejska w Płocku została powołana w 1996 r. i w zakresie organizacyjnym podlega nadzorowi prezydenta miasta, a w zakresie merytorycznym nadzorowi mazowieckiego komendanta policji. Obecnie w płockiej straży municypalnej służy 72 funkcjonariuszy, w tym 47 w służbie patrolowej. Przed powołaniem płockiej Straży Miejskiej, od 1989 r. działała tam Miejska Służba Porządkowa, funkcjonująca jako jeden z wydziałów Urzędu Miasta.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec straży miejskich? Tego chce Palikot Ruch Palikota rozpoczął dzisiaj akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dot. likwidacji Straży Miejskiej w Łodzi.
Na tym zaoszczędzimy 3,4 miliona złotych Koszty likwidacji trzech prokuratur garnizonowych, MON szacuje na 1,2 mln zł. Ale potem już będą oszczędności.
Cięcia w administracji. Minister ogłasza rewolucję. Resort Administracji i Cyfryzacji chce likwidacji części jednostek samorządu. - _ To da miliard złotych oszczędności _ - zapowiada Michał Boni.
Tagi: straż miejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz