Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Plenum KC KPCh obiecuje reformę sądów i lepsze wdrażanie prawa

0
Podziel się:

Było to pierwsze plenum KC partii poświęcone rządom prawa - jednemu z głównych punktów agendy prezydenta Xi Jinpinga.

Plenum KC KPCh obiecuje reformę sądów i lepsze wdrażanie prawa
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEENgNiZ

Jak głosi oświadczenie Komitetu Centralnego, jego członkowie przyjęli decyzję w sprawie _ głównych kwestii dotyczących postępów w zaprowadzaniu rządów prawa _.

Oświadczenie przedstawia szkicowo propozycje, m.in. zwiększenia obywatelskiego _ udziału _ w stanowieniu prawa i zmniejszenia _ ingerowania _ przedstawicieli rządowych w orzeczenia sądów.

Było to pierwsze plenum KC partii poświęcone _ rządom prawa _ - jednemu z głównych punktów agendy prezydenta Xi Jinpinga, który uważa reformę systemu prawnego w Chinach za konieczny warunek utrzymania stabilizacji i wzrostu gospodarczego.

bEENgNjb

Chiny oficjalnie powołują się od końca lat 90. na _ zasadę prawa _ jako zasadę rządzącą, ale - jak pisze agencja Kyodo - łatwiej to powiedzieć niż wprowadzić w życie.

W ubiegłej dekadzie przedstawiciele rządu często poświęcali partyjną doktrynę na ołtarzu wzrostu gospodarczego i zachowania społecznej stabilizacji, przy okazji czasem, jak pisze Kyodo, napełniając sobie kieszenie. Konsekwencje takiego podejścia odczuwalne są niemal na każdym kroku w chińskim społeczeństwie, od reformy ziemskiej po kontrolę zanieczyszczeń, doprowadzając do powszechnej frustracji z powodu działań rządu. Niezadowolenie to znalazło wyraz w dziesiątkach tysięcy protestów rocznie, eufemistycznie nazywanych _ incydentami masowymi _.

Przeradzały się one czasami w działania z użyciem przemocy. W zeszłym tygodniu protest przeciwko zajęciu ziemi przez przedstawicieli władz w prowincji Junnan zakończył się uliczna bitwą, w której zginęło osiem osób.

Nie jest jasne, czy nowa inicjatywa związana z _ zasadą prawa _ rozciąga się na partyjnych oficjeli wyższego stopnia.

bEENgNjh

Po objęciu stanowiska w 2012 roku Xi powiedział: _ Żadna organizacja czy jednostka nie ma przywileju łamania konstytucji czy prawa i w każdym przypadku pogwałcenia konstytucji lub prawa musi zostać przeprowadzone dochodzenie _.

W pewnym sensie Xi dotrzymał słowa - pisze Kyodo. Od czasu tego przemówienia Pekin prowadzi szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, która nie oszczędziła m.in. jednego z najpotężniejszych ludzi w kraju, Zhou Yongkanga, byłego szefa państwowego aparatu policyjnego.

W sierpniu partia podała, że przeciwko Zhou toczy się dochodzenie w sprawie korupcji, ale bez wchodzenia w szczegóły. Eksperci oczekiwali, że partia przy okazji plenum poinformuje o sprawie Zhou, ale jego nazwisko nie pojawiło się w oświadczeniu na zamknięcie spotkania.

Zdaniem prawników uniwersyteckich i analityków, oświadczenie nie wskazuje wyraźnie środków implementacji mających zapewnić kontrolę partyjnych oficjeli najwyższego szczebla, jednak część przedstawionych przez plenum propozycji wzmocni niezależność sądownictwa i możliwość rozliczania władzy niższego szczebla.

bEENgNji

_ - Mamy tutaj jedynie retoryczne zobowiązania bez mechanizmu (włączającego je) do orzeczeń konstytucyjnych _ - powiedział Willy Lam, ekspert ds. chińskiej polityki na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu. Ale są też jego zdaniem _ pozytywne zmiany dotyczące niektórych praktyk _.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińskie drony walczą z zanieczyszczeniem środowiska Chiny testują drony w roli maszyn do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jak na razie władze korzystają z 11 bezzałogowych maszyn i wykorzystują je do wykrywania nocnej aktywności fabryk, która w niektórych regionach kraju jest zakazana.
Pekin podzieli ludzi na dwie kategorie Chińskie władze planują reformę systemu rejestracji rodzin _ hukou _, dzielącego obywateli na dwie kategorie oraz zrównanie w prawach pracowników napływowych i ludności miejskiej.
Prezydent ma dosyć dziwacznej architektury Większość budynków stojących w chińskich miastach to typowe dla architektury krajów komunistycznych prostokątne bloki mieszkalne.
bEENgNjC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)