Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Płatne śluby na plaży, w zamku lub w lesie

0
Podziel się:

Odpowiednie przepisy wejdą w życie od marca - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Warunek jest tylko jeden. Miejsce musi być...

Płatne śluby na plaży, w zamku lub w lesie
(Michel Ngilen)

To zupełna nowość w naszym kraju. Bo po wielu miesiącach oczekiwań wreszcie będzie można wziąć ślub w wybranym przez siebie miejscu: zamku czy ogrodzie, czyli poza Urzędem Stanu Cywilnego.

_ - Odpowiednie przepisy wejdą w życie od marca - _ informuje Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. _ Warunek jest tylko jeden. Miejsce musi być godne _ - podkreśla rzecznik MSW.

O tym czy wybór przyszłych małżonków spełnia wymogi ustawy i jest odpowiedni, czyli godny, a także gwarantujący powagę ceremonii za każdym razem będzie decydował kierownik urzędu stanu cywilnego - dodaje Małgorzata Woźniak.

Wszystkie wyższe kwoty związane z organizacją uroczystości i dojazdem na miejsce urzędnika poniosą nowożeńcy Ustawodawca przewiduje jednak , że nie powinny one przekraczać 50 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Wprowadzony został także elektroniczny rejestr aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, dzięki czemu uzyskanie odpisu będzie możliwe w dowolnym urzędzie w kraju.

Ślub poza urzędem - szczegóły

Od 1 marca 2015 możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000 zł. Zmiany w przepisach są odpowiedzią na potrzeby par, które coraz częściej zwracały się z prośbą o udzielenie ślubu poza siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego umożliwi zawieranie małżeństwa poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości powinna złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę.

Obecnie przepisy pozwalają na zawarcie małżeństwa poza urzędem, ale jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym). Decyzja o udzieleniu ślubu poza siedzibą USC będzie należała do kierownika urzędu.

Nowe dowody osobiste - szczegóły

Od 1 marca 2015 będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Co ważne - dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego. Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat.

Nadawanie obcego imienia - szczegóły

Od 1 marca 2015 roku możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC.

Czytaj więcej w Money.pl
Śluby w plenerze? Duże zmiany w urzędach Prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem - przewiduje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.
Duże rodziny z dużą zniżką. Sprawdź, na co Po wejściu w życie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne płacą mniej za wydawane dokumenty paszportowe.
10 ważnych zmian w prawie w tym roku Wyższe płace, ale też większe składki. Ulgi i zmiany w zasadach rozliczania PiT oraz w prawach pracowników i chorych. Zobacz, co nas czeka.
Za te dokumenty już nie zapłacimy W myśl ustawy ślub będzie można wziąć także poza urzędem stanu cywilnego, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)