Notowania

związki partnerskie
27.07.2012 13:53

Platforma Obywatelska wnioskuje do komisji etyki o naganę dla Biedronia

Biedroń oskarżył Artura Dunina (PO) o kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich. Dunin zaprzecza, a PO zarzuca Biedroniowi, iż zaognia konflikt wokół związków partnerskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

PO złożyła wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie naganą posła RP Roberta Biedronia. Biedroń oskarżył Artura Dunina (PO) o kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich. Dunin zaprzecza, a PO zarzuca Biedroniowi, iż zaognia konflikt wokół związków partnerskich.

We wniosku PO przytacza wypowiedź Biedronia z 26 lipca. Poseł RP stwierdził, że projekt Dunina został w 86 proc. skopiowany z projektów złożonych przez klub RP oraz SLD i _ ukradziony _, o czym _ zostanie powiadomiona prokuratura _ - cytuje PO. Biedroń mówił też, że trzeba szanować czyjeś prawa autorskie, zaś działania klubu PO stanowią _ przekręt polityczny _. _ Nie spotkałem się w Sejmie z taką kradzieżą, z takim przekrętem politycznym _ - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. Platforma zapewnia, że projekty Ruchu Palikota i SLD są _ konstrukcyjnie i założeniowo _ inne od projektu przygotowywanego przez Dunina.

PO podkreśla ponadto, że zgodnie z prawem urzędowe projekty aktów normatywnych nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego. _ Od momentu złożenia projektu ustawy jego tekst jest urzędowym projektem, który nie podlega ochronie prawnej. Późniejsze ewentualne wycofanie tych projektów (np. przez partię polityczną składającą projekt) nie powoduje przywrócenia ochrony autorskiej _ - argumentuje PO.

_ - Nawet w przypadku, gdy jeden projekt różni się od drugiego tylko jednym artykułem, a nawet jest jego wierną kopią, to nie możemy mówić o popełnieniu przestępstwa plagiatu lub kradzieży. W praktyce sejmowej często zdarza się, że projekty proponowane w jednej kadencji, które ze względów politycznych, społecznych lub gospodarczych nie zyskały poparcia wymaganej większości, były w późniejszym terminie wykorzystywane w całości lub z niewielkimi zmianami _ - czytamy we wniosku.

PO ocenia też, że wypowiedzi Biedronia _ rozjątrzają konflikt polityczny wokół sprawy związków partnerskich _.

Projekt Dunina dotyczy zarówno par hetero-, jak i homoseksualnych. Reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. Nie ma w nim natomiast zapisu, który umożliwiałby wspólne rozliczanie się partnerów z fiskusem.

W projekcie Dunina zapisano m.in. prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Projekt wprowadza trzyletni obowiązek alimentacyjny _ w wysokości odpowiadającej usprawiedliwionym potrzebom _ w sytuacji, gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - _ znalazł się w niedostatku _.

Projektem ustawy o związkach partnerskich autorstwa Dunina prezydium klubu PO zajęło się w środę; nie zgłoszono poważniejszych zastrzeżeń. Zdecydowano, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, czyli pod koniec sierpnia, klub Platformy przedyskutuje projekt.

We wtorek Sejm zdecydował m.in. głosami PO, że na obecnym posiedzeniu nie zajmie się projektami ustaw o związkach partnerskich, pod którymi podpisali się posłowie Ruchu Palikota i SLD. Komisja ustawodawcza, która zajmowała się projektami, uznała je za niekonstytucyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
Związki partnerskie według PO. Jest decyzja Klub PO zajmie się projektem na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, czyli pod koniec sierpnia.
Na to PO wciąż nie jest gotowa? "Krok do przodu" Szef klubu PO liczy na sukces ustawy dotyczącej związków partnerskich, które przygotowało jego ugrupowanie.
Tak PO chce odciągnąć uwagę od emerytur In vitro nie będzie metodą stosowaną na zawołanie - podkreśla Kidawa-Błońska - tylko dla tych, którzy z powodu zdiagnozowanej niepłodności przeszli długotrwałe leczenie.
Tagi: związki partnerskie, biedroń, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz