Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cba
16.06.2010 06:49

Platforma chce dać znacznie więcej uprawnień CBA

CBA będzie mogło ścigać za wszystkie rodzaje przestępstw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Według _ Dziennika Gazety Prawnej _, który dotarł do projektu nowelizacji, Platforma Obywatelska, nie respektuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Po zmianach CBA otrzymałoby nowe, znacznie szersze uprawnienia. Eksperci mówią, że to zamach na wolności obywatelskie.

Po dwóch latach narzekań na Centralne Biuro Antykorupcyjne i bezkarność agentów rząd zmienia CBA w supersłużbę - czytamy w dzienniku.

Wyrok Trybunału z czerwca 2009 r., domagał się doprecyzowania definicji korupcji. Trybunał stwierdzał, że gromadzenie wrażliwych danych zbędnych do prowadzenia śledztwa jest sprzeczne z konstytucją. Sędziwie nakazali korektę tych rozwiązań w nowej ustawie.
Daje jej kompetencje, o jakich Mariusz Kamiński za czasów PiS-u mógł tylko pomarzyć. Biuro ma teraz zbierać bez kontroli dane o chorobach, przekonaniach politycznych i religijnych oraz preferencjach seksualnych obywateli.

Po zmianach nie będzie się ograniczać do korupcji urzędników. Teraz ma ścigać wszystkich i wszystkie rodzaje przestępstw.

Nowela jest sprzeczna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz europejskimi standardami wolności obywatelskiej. Zmiany przyjął Komitet Stały Rady Ministrów.

Profesor Piotr Kruszyński mówi w gazecie, że rządowe pomysły są niebezpieczne i szkodliwe.

Nazywa je zamachem na wolność obywatelską. Rozwiązaniem zaniepokojony jest również profesor Antoni Kamiński, ekspert od walki z korupcją i założyciel Transparency International Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: cba, po, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz