Notowania

Plan pokojowy Poroszenki. Jest porozumienie?

O szczegółach rozmów nie poinformowano, ale wiadomo, że przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE umówili się na kolejne spotkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Przedstawiciele Ukrainy, Rosji i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przeprowadzili rozmowy o planie pokojowym ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, którego celem jest deeskalacja sytuacji na wschodzie kraju.

Według MSZ Ukrainy _ strony doszły do porozumienia w sprawie kluczowych etapów _ realizacji tego planu w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie od dwóch miesięcy trwa operacja antyterrorystyczna wymierzona w separatystów prorosyjskich.

O szczegółach ustaleń nie poinformowano. Wiadomo jedynie, że rozmowy trwały w niedzielę i poniedziałek oraz że ich uczestnicy umówili się na kolejne spotkania.

Prezydent Poroszenko oświadczył w niedzielę, że w nadchodzącym tygodniu chce doprowadzić do wstrzymania walk na wschodzie Ukrainy - poinformowała wówczas kancelaria prezydencka.

_ - Musimy w nadchodzącym tygodniu przerwać ogień. Dla mnie każdy dzień, w którym umierają ludzie, każdy dzień, w którym Ukraina płaci tak wysoką cenę, jest nie do zaakceptowania. Dlatego po pierwsze należy przywrócić prawidłowe funkcjonowanie granicy Ukrainy, aby gwarantować bezpieczeństwo każdego ukraińskiego obywatela mieszkającego w Donbasie, niezależnie od jego politycznych sympatii _ - powiedział Poroszenko.

W niedzielnych rozmowach trójstronnej grupy kontaktowej uczestniczył ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow, ambasador Ukrainy w Niemczech Pawło Klimkin i przedstawicielka OBWE Heidi Tagliavini.

Ukraiński prezydent powiedział, że takie trójstronne rozmowy będą się odbywać codziennie w celu wdrożenia planu pokojowego uzgodnionego przy okazji obchodów w Normandii w piątek w czasie spotkań z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande'em i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - głosił komunikat służb prasowych ukraińskiego szefa państwa.

Ambasador Zurabow określił zaprzysiężonego w sobotę na prezydenta Poroszenkę jako _ poważnego partnera _, co zdaniem komentatorów odzwierciedla zmianę tonu Moskwy, która tymczasowe władze w Kijowie po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza uważała za nieprawomocne.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m310548.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poroszenko;dazy;do;rozejmu;rosja;traktuje;go;powaznie,233,0,1559273.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Poroszenko dąży do rozejmu, Rosja traktuje go poważnie Separatyści natomiast poinformowali, że zatrzymali najemników między innymi z Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m308951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rosyjscy;dziennikarze;zatrzymani;na;ukrainie;poroszenko;pomoze,111,0,1559151.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosyjscy dziennikarze zatrzymani na Ukrainie Ojciec jednego z reporterów poprosił nowego prezydenta Ukrainy o interwencję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m306940.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;szwajcarii;chce;godzic;rosje;z;,42,0,1554986.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent Szwajcarii chce godzić Rosję z... Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oznajmił w Tbilisi, że jego kraj gotów jest pomóc Rosji i Gruzji w normalizacji wzajemnych stosunków, które utknęły w martwym punkcie od czasu wojny w 2008 roku. Szwajcaria przewodniczy obecnie OBWE.
Tagi: kryzys na ukrainie, petr poroszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz