Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkw
27.09.2011 06:36

PKW rozpatrzyła skargę Nowej Prawicy

PKW przekaże dziś skargę Komitetu Wyborczego Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego na swoje działanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mohylek/CC/Wikipedia)

PKW przekaże dziś skargę Komitetu Wyborczego Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (na zdjęciu) na swoje działanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - poinformował sekretarz Komisji Kazimierz Czaplicki.

Działacze Nowej Prawicy zarzucają Państwowej Komisji Wyborczej, że bezprawnie odmówiła rejestracji ich list wyborczych w całym kraju, choć zarejestrowali listy w ponad połowie okręgów wyborczych.

Podnoszą oni także, że PKW przetrzymuje ich skargę, którą złożyli już 15 września. Komisja dopiero wczoraj zajęła się tym dokumentem. W ocenie Nowej Prawicy w tak ważnej sprawie nie ma powodu, żeby czekać nawet jeden dzień.

_ - Właśnie Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła treść wyjaśnień, które zostaną przekazane we wtorek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie _ - powiedział Czaplicki. Dodał, że nie może być mowy o żadnym przetrzymywaniu skargi, gdyż zgodnie z przepisami PKW ma na jej rozpatrzenie czas do 30 dni.

Prócz skargi do WSA Nowa Prawica złożyła też protest do Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu postanowił on, że nie nada biegu tej sprawie. Zdaniem sądu protest został złożony przedwcześnie. Zgodnie z kodeksem wyborczym protesty wyborcze są bowiem składane już po wyborach, w terminie siedmiu dni, liczonym od dnia ogłoszenia wyników w Dzienniku Ustaw RP.

Zgodnie z kodeksem wyborczym komitet, który do 30 sierpnia zarejestrował listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych (21), uprawniony był do rejestracji list w reszcie kraju bez zbierania wymaganych podpisów. W tym terminie listy KW Nowej Prawicy zostały zarejestrowane w 20 okręgach. W kolejnym okręgu nastąpiło to kilka dni później. Działacze Nowej Prawicy tłumaczyli, że wszystkie dokumenty złożyli w okręgowych komisjach w terminie i zarzucali organom wyborczym, że ich listy były przetrzymywane. Wskazywali, że okręgowa komisja nie zdążyła policzyć podpisów pod listami z powodu wewnętrznych procedur.

Czytaj więcej na temat zamieszania wokół działań PKW
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t84164.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korwin-mikke;najpierw;wybory;potem;nowa;prawica,53,0,917557.html) Korwin-Mikke ciągle wierzy, że ma szanse Polityk nadal uważa, że jego partia ma szanse znaleźć się w parlamencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t95513.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korwin-mikke;nie;wystartuje;pkw;odrzucila;czesc;list;nowej;prawicy,102,0,906086.html) "To duży cios". Zobacz kto poza wyborami PKW odrzuciła wniosek o wydanie zaświadczenia potrzebnego do rejestracji list kandydatów Nowej Prawicy. Korwin-Mikke zapowiada odwołanie do Sądu najwyższego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pkw;wylosowala;numery;list;wyborczych,107,0,906091.html) PiS z numerem jeden, PO - ma "siódemkę" Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych.
Tagi: pkw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz