Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PJN: Dwudniowe wybory i przy okazji referendum, SLD: Nie stać nas

0
Podziel się

W sprawie dwudniowych wyborów opozycja nie mówi jednym głosem.

PJN: Dwudniowe wybory i przy okazji referendum, SLD: Nie stać nas
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDZxfKUR

Klub Polska Jest Najważniejsza opowiada się za przeprowadzeniem wyborów 23 października i za dwudniowym głosowaniem. Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa natomiast, że Polski nie stać na dwudniowe wybory parlamentarne.

- _ Polski nie stać na taki luksus jak dwudniowe wybory, które by kosztowały łącznie sto milionów złotych _ - powiedział rzecznik partii Tomasz Kalita w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA KALITY:

(Źródło: IAR)

bDZxfKUT

Kalita wyraził opinię, że dwudniowe głosowanie nie przyczyni się do wzrostu frekwencji. Dodał, że PO nie może liczyć na to, iż przez 2 dni wyborcy zapomną o niezrealizowanych obietnicach tej partii. Mówiąc o terminie wyborów, Tomasz Kalita podkreślił, że najważniejsza jest tu kompetencja Państwowej Komisji Wyborczej. Jeśli Komisja uważa, że 30 października jest złym terminem, to trzeba to, jego zdaniem, wziąć pod uwagę.

Z kolei Joanna Kluzik-Rostkowska uważa, że wybory to dobra okazja do przeprowadzenia referendum. Przewodnicząca PJN powiedziała, że przedstawi dzisiaj taką propozycję prezydentowi podczas przedwyboczych konsultacji w Belwederze.

- _ Otwarte Fundusze Emerytalne to był efekt umowy społecznej jaką zawarł rząd Jerzego Buzka ponad 10 lat temu. Jest to na tyle ważna sprawa, że tylko taka instytucja jak referendum może tą umowę społeczną zmienić _ - powiedziała przewodnicząca PJN.

bDZxfKUZ

POSŁUCHAJ JOANNY KLUZIK-ROSTKOWSKIEJ:

(Źródło:IAR)

Przy okazji Joanna Kluzik-Rostkowska wezwała premiera Donalda Tuska do śmiałych reform. Zadeklarowała poparcie posłów PJN. - _ Panie premierze, nie jest tak, że nie ma pan większości w parlamencie. Jeżeli będzie miał pan odwagę i determinację do przeprowadzenia ambitnych, trudnych reform i podejmowania trudnych, ambitnych rozmów, my - klub Polska Jest Najważniejsza - jesteśmy gotowi do takiej debaty _ - zadeklarowała posłanka.

bDZxfKVa

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JOANNY KLUZIK-ROSTKOWSKIEJ:

(Źródło: IAR)

Poza sprawami emerytalnymi posłowie PJN prononują też zapytanie Polaków w referendum o sprawy ustrojowe zawarte w ich programie _ Polska obywatelska _. Pytania nie zostały na razie zredagowane i, jak powiedzieli posłowie, są do uzgodnienia.

Komentując pomysł PJN-u, aby razem z wyborami parlamentarnymi przeprowadzić referendum w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych, Kalita podkreślił, że najważniejsze jest jednolite stanowisko rządu.

bDZxfKVb

- _ To już jest farsa, kiedy rząd przez te ostatnie kilka tygodni nie przedstawił jednego spójnego projektu a nawet wizji przeprowadzenia zmian w OFE _ - powiedział.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA KALITY:

(Źródło: IAR)

Rzecznik SLD przypomniał, że przewodniczący Sojuszu Grzegorz Napieralski już kilka tygodni temu apelował do prezydenta o usystematyzowanie debaty o OFE. Zdaniem Kality, powinna się ona toczyć w sposób cywilizowany z udziałem przywódców politycznych i ekspertów. Napieralski ma o 15.30 przedstawić prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu stanowisko SLD w sprawie terminu wyborów. Na pytanie, czy będzie rozmawiał też o ewentualnej koalicji, Kalita odpowiedział, że dla jego partii najważniejsze jest przygotowanie alternatywy dla obecnych rządów.

bDZxfKVc
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t123452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pjn;chce;isc;do;wyborow;dzis;decyzja;sadu,154,0,725402.html) PJN chce iść do wyborów. Dziś decyzja sądu KRS zdecyduje o rejestracji stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t100208.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;poradzi;sie;w;sprawie;wyborow,110,0,786542.html) Komorowski poradzi się w sprawie wyborów Prezydent wykluczył możliwość, by odbyły się 30 października, co postulowały PiS i SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;odrabia;dystans;w;sondazach;po;ma;klopot,45,0,766765.html) PiS odrabia dystans w sondażach. PO ma kłopot? Na PO chce głosować 34 proc. Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość blisko 28 proc.
bDZxfKVu
wybory
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)