Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń
03.12.2010 12:35

Pistolet z sieci i dla rekreacji. Nowe prawo

Sejm zliberalizował przepisy dotyczące nabywania i obrotu bronią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Morrbyte/Dreamstime)

Sejm zliberalizował w piątek przepisy dotyczące nabywania i obrotu bronią. Osobom mającym pozwolenie na broń dają m.in. możliwość kupowania jej przez internet.

Jedna z przyjętych przez Sejm poprawek zakłada możliwość wydawania pozwolenia na broń do celów rekreacyjnych.

Nowelę ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - przygotowało MSWiA. Dokument zawiera przepisy dostosowujące prawo polskie do dyrektyw Parlamentu Europejskiego z maja 2008 roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t91201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;maja;w;domach;pol;miliona;sztuk;broni,3,0,595971.html) Polacy mają w domach pół miliona sztuk broni

W nowelizacji zaproponowano przepis umożliwiający, zgodnie z prawem europejskim, nabywanie broni lub amunicji przez internet oraz określono warunki nabywania broni w ten sposób.

Ponadto cudzoziemiec, obywatel państwa członkowskiego UE, zamieszkujący w Polsce może posiadać broń łowiecką lub sportową łącznie z amunicją, na podstawie Europejskiej karty broni palnej pod warunkiem, że jej posiadanie nie jest zabronione w Polsce.

W noweli zmieniono i rozszerzono definicję obrotu amunicją, wprowadzając do niej pośrednictwo polegające na negocjowaniu, doradztwie handlowym oraz pomocy w zawieraniu umów.

Z obowiązku uzyskania koncesji na obrót bronią wyłączono broń pozbawioną cech użytkowych. Z koncesjonowania wyłączono również obrót działami (haubice, armaty, moździerze, haubicoarmaty), czołgami, wojennymi jednostkami pływającymi oraz statkami powietrznymi pozbawionymi cech bojowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t98189.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niemcy;wprowadza;zakaz;posiadania;broni,167,0,679335.html) Niemcy wprowadzą zakaz posiadania broni?

Włączono też przepis, na podstawie którego zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie. Chodzi tu szczególnie o przeróbki dotyczące broni palnej gazowej, przeznaczonej do miotania na odległość substancji obezwładniających.

Wskazano też, że replika broni palnej jest urządzeniem, którego budowa (ze względu na zasady działania, kształt i wymiary elementów oraz materiały) odwzorowuje konkretny model broni palnej.

Wprowadzono też nowe zapisy dotyczące wydawania Europejskiej karty broni palnej. Będzie to dokument imienny, potwierdzający uprawnienie do posiadania broni palnej, wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego UE, który umożliwia legalne posiadanie i używanie broni w innym państwie członkowskim.

W Europejskiej karcie mają być uwzględnione m.in. tożsamość osoby posiadającej pozwolenie na broń (imię, nazwisko, data urodzenia, adres stałego pobytu), dane identyfikacyjne broni palnej, data ważności karty oraz cel lub warunki pozwolenia.

Czytaj w Money.pl

Tagi: broń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz